Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu pozyskał ponad 9 mln złotych na badania dotyczące nowej terapii u pacjentów z miażdżycą. Lekarze będą chcieli sprawdzić stosowanie leku o nazwie kolchicyna u pacjentów z objawową niedrożnością tętnic udowych, którzy wcześniej mieli zaimplantowane metalowe stenty samorozprężalne, rozszerzające naczynia.
Badania potrwają 5 lat, a weźmie w nich udział blisko 290 pacjentów, zrekrutowanych w kilku ośrodkach w kraju. W ciągu 2 lat monitorowanej terapii każdy z tych pacjentów odbędzie 9 wizyt kontrolnych.
- Pozwoli to badaczom stwierdzić, czy proponowana metoda skutecznie zapobiega ponownemu zwężeniu tętnic, a tym samym powikłaniom sercowo-naczyniowym, konieczności prowadzenia kolejnych zabiegów chirurgicznych i leczenia szpitalnego - wyjaśnia Antonina Dziedzic-Danel, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych USK w Opolu.
- To drugi projekt badawczy, w którym nasz szpital jest sponsorem, czyli w pełni odpowiedzialnym za badanie kliniczne: od pomysłu, przez realizację, po wynik - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
Przypomnijmy, Centrum Naukowo-Badawcze w USK uruchomiono w 2022 roku. Rok później pozyskało z Agencji Badań Medycznych grant (30 mln zł) na uruchomienie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej, które będzie trzecią składową CNB obok UCWBK i Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych.
Dodajmy, że kolchicyna to alkaloid uzyskiwany z ziemowita jesiennego, który w dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne i hamujące podział komórki. Jest stosowany w leczeniu chorób zapalnych, takich jak dna moczanowa i nawracające zapalenie osierdzia.