Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-14, 14:18 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Po cichu się cieszymy". Nie będzie składowiska popiołów przy Wschodniej w Opolu [INTERWENCJA]

Teren, gdzie miało powstać ma składowisko [fot. Agnieszka Stefaniak]
Teren, gdzie miało powstać ma składowisko [fot. Agnieszka Stefaniak]
Protesty mieszkańców przyniosły skutek. Inwestor wycofał się z planów uruchomienia przy Wschodniej 25 w Opolu składowiska popiołów i żużli. Plany prywatnej firmy, która jest właścicielem działki, zakładały organizację na placu miejsca składowania. Zgodnie z zapowiedziami odpady z elektrowni miały być przechowywane w zamkniętych autocysternach lub samochodowych naczepach w ilości maksymalnej 40 sztuk na dobę. Temat protestów mieszkańców relacjonowaliśmy w paśmie interwencyjnym Radia Opole.
Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z informacji o wycofaniu się inwestora z planów, ale jednocześnie obawiają się, że temat może powrócić.

- Po cichu się cieszymy, natomiast czy to się okaże sukcesem, to tak naprawdę zobaczymy po wyborach. Przypominam, że gdybyśmy gdzieś tam przypadkowo się o tym nie dowiedzieli, to tak naprawdę byłyby już fakt dokonany. Mamy obecnie ograniczone zaufanie do władzy w tej sprawie. - To, że firma się wycofała z tego złożonego wniosku nie zamyka sprawy na dzień dzisiejszy. W każdej chwili może wrócić do tematu, a więc trzeba być czujnym.

Mieszkańcy dodają, że jedynym sposobem, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego i wprowadzenie do niego takiego zapisu, który mówiłby jasno, że takie inwestycje nie mogą tam powstać.

Monika Czech-Tańczuk, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w opolskim ratuszu, zaznacza, że na inwestora nałożony został obowiązek sporządzenia raportu środowiskowego. Jednak nie dostarczył go, bo wycofał się.

- W przypadku procedury i postępowania z raportem miałby miejsce udział społeczny. Inwestor po tych informacjach doszedł do wniosku, że wycofuje wniosek. W związku z tym będziemy umarzać postępowanie. Taka procedura uzyskania decyzji środowiskowej z postępowaniem, oceną oddziaływania i z udziałem społeczeństwa, to minimum 6 miesięcy.

Dodajmy, że mieszkańcy obawiali się między innymi wzrostu zapylenia i hałasu, z ciężarówek, których dziennie na Wschodnią 25 miało docierać nawet 40.
Mieszkańcy
Monika Czech-Tańczuk

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »