Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-12, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Opolski WOPR nie startuje w przetargach na pilnowanie kąpielisk w Opolu. "Nie stać nas"

Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Dlaczego opolski WOPR nie startował w przetargu na strzeżenie latem trzech kąpielisk w Opolu? Konkursy MOSiR-u wygrała firma z Poznania, która jako jedyna złożyła oferty dotyczące basenu "Błękitna Fala" i kąpielisk: Bolko oraz Malina.
Prezes opolskiego WOPR tłumaczy, że WOPR działa jako organizacja społeczna na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Po pierwsze nie stać nas na przetargi, gdzie trzeba zapłacić w ciemno i nie ma szans na zaliczkę - mówi wprost Zbigniew Szorc.

- 8100 złotych trzeba zapłacić za miesiąc pracy jednemu ratownikowi. Przy trzech ratownikach już robi się ponad 24 tysiące. Licząc razem na przykład "Błękitną Falę" i Bolko, będzie chyba 12 ratowników. Nie mamy tyle pieniędzy, więc co mamy zrobić? Jeśli nie ma szans na zaliczki, o czym mamy rozmawiać? Niech MOSiR szuka firm mających na tyle dużo pieniędzy, że wystartują.

Procedury dotyczące zadań poniżej 130 tysięcy złotych są znacznie uproszczone, a nie ma przetargów. - Co roku pilnujemy akwenów w Grodkowie, Dobrzeniu Wielkim, Głogówku, Białej czy w Turawie - wylicza Szorc.

- Zasada jest taka, że podpisujemy umowę, gdzie jest powiedziane, że dysponent czy administrator kąpieliska zapewnia sprzęt zgodnie z przepisami. Niemożliwe, żebyśmy wchodzili na każde kąpielisko z własnym sprzętem, bo musielibyśmy go kupować za każdym razem. Mało tego, robilibyśmy to bez wiedzy, czy nawet wygramy dany przetarg. To są kosmiczne pieniądze - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego my mamy za to płacić?

Zbigniew Szorc wspomina, że wiele lat temu, podczas prezydentury Ryszarda Zembaczyńskiego, WOPR miało możliwość wnioskowania o zaliczki. To pozwalało starać się o zabezpieczanie kąpielisk w Opolu.
Zbigniew Szorc 1
Zbigniew Szorc 2

Zobacz także

2023-12-29, godz. 08:50, Sport i turystyka Od walki o utrzymanie po środek tabeli. Podsumowanie roku Corotop Gwardii Opole Wyszliśmy z kryzysu i jest nieźle, ale nie jest to szczyt naszych możliwości - tak miniony rok w wykonaniu szczypiornistów Corotop Gwardii Opole podsumował jej II trener Bogumił Baran. Opolscy piłkarze ręczni rozgrywki wznowią dopiero… » więcej 2023-12-28, godz. 18:30, Sport i turystyka Rok dynamicznych zmian. UNI Opole z nadziejami wchodzi w 2024 rok To był rok dynamicznych zmian - w taki sposób rok kalendarzowy podsumował Maciej Kochański, prezes UNI Opole, reprezentanta regionu w siatkarskiej elicie kobiet. Po zakończeniu poprzedniego sezonu na 10. pozycji w tabeli Tauron Ligi… » więcej 2023-12-28, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Spalarnia w Opolu będzie. Radni nie przyjęli uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Centrum Zielonej Transformacji w Opolu powstanie, mimo protestów grupy mieszkańców. Radni nie zgodzili się na zmianę zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W uchwale miał być dodany punkt o brzmieniu: nie przewiduje… » więcej 2023-12-28, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Groszowic nie poddają się. Nadal protestują przeciwko budowie spalarni w Opolu Powraca temat budowy Centrum Zielonej Transformacji w Opolu. Część mieszkańców nadal nie zgadza się na powstanie nowej instalacji. Komitet 'Stop spalarni w Opolu' nie ustaje w protestach i dziś (28.12), przed sesją rady miasta, zorganizował… » więcej 2023-12-27, godz. 15:00, Sport i turystyka Opole: nowe oświetlenie na boisku SKS Chmielowice Będą mogli grać także po zmroku. 123 tysiące złotych kosztowała instalacja sztucznego oświetlenia na boisku piłkarskim SKS-u Chmielowice. » więcej
336337338339340341342
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »