Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-12, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Opolski WOPR nie startuje w przetargach na pilnowanie kąpielisk w Opolu. "Nie stać nas"

Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Dlaczego opolski WOPR nie startował w przetargu na strzeżenie latem trzech kąpielisk w Opolu? Konkursy MOSiR-u wygrała firma z Poznania, która jako jedyna złożyła oferty dotyczące basenu "Błękitna Fala" i kąpielisk: Bolko oraz Malina.
Prezes opolskiego WOPR tłumaczy, że WOPR działa jako organizacja społeczna na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Po pierwsze nie stać nas na przetargi, gdzie trzeba zapłacić w ciemno i nie ma szans na zaliczkę - mówi wprost Zbigniew Szorc.

- 8100 złotych trzeba zapłacić za miesiąc pracy jednemu ratownikowi. Przy trzech ratownikach już robi się ponad 24 tysiące. Licząc razem na przykład "Błękitną Falę" i Bolko, będzie chyba 12 ratowników. Nie mamy tyle pieniędzy, więc co mamy zrobić? Jeśli nie ma szans na zaliczki, o czym mamy rozmawiać? Niech MOSiR szuka firm mających na tyle dużo pieniędzy, że wystartują.

Procedury dotyczące zadań poniżej 130 tysięcy złotych są znacznie uproszczone, a nie ma przetargów. - Co roku pilnujemy akwenów w Grodkowie, Dobrzeniu Wielkim, Głogówku, Białej czy w Turawie - wylicza Szorc.

- Zasada jest taka, że podpisujemy umowę, gdzie jest powiedziane, że dysponent czy administrator kąpieliska zapewnia sprzęt zgodnie z przepisami. Niemożliwe, żebyśmy wchodzili na każde kąpielisko z własnym sprzętem, bo musielibyśmy go kupować za każdym razem. Mało tego, robilibyśmy to bez wiedzy, czy nawet wygramy dany przetarg. To są kosmiczne pieniądze - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego my mamy za to płacić?

Zbigniew Szorc wspomina, że wiele lat temu, podczas prezydentury Ryszarda Zembaczyńskiego, WOPR miało możliwość wnioskowania o zaliczki. To pozwalało starać się o zabezpieczanie kąpielisk w Opolu.
Zbigniew Szorc 1
Zbigniew Szorc 2

Zobacz także

2024-01-05, godz. 14:26, Wiadomości z regionu Wizja lokalna na "ruskim targu". Opole otwarte na pomysły zagospodarowania placu przy Reymonta Drgnęło w temacie zagospodarowania terenu dawnego targowiska przy ul. Reymonta w Opolu. Dziś wizję w terenie przeprowadziły władze miasta. Teraz czekają na głos mieszkańców. » więcej 2024-01-05, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Radio Opole na studniówkach. Będą relacje w mediach społecznościowych Startuje sezon studniówkowy. Maturzyści zbliżają się do egzaminu dojrzałości, ale najpierw - tradycyjne bale. Radio Opole ponownie włącza się w akcję i będzie publikować zdjęcia ze studniówek. » więcej 2024-01-05, godz. 09:44, Wiadomości z regionu Niebezpieczny pustostan przy ul. Bonczyka w Opolu. Szczegóły w programie "Interwencja" Powybijane okna, odrywające się i upadające na chodnik fragmenty gzymsów - te obrazki kamienicy znajdującej się przy ul. Bonczyka w Opolu, budzą niepokój mieszkańców. Budynek jest w opłakanym stanie. » więcej 2024-01-04, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Polsko-ukraińska integracja w czasie ferii zimowych w Opolu. Trwają zapisy Integracja podczas ferii - taki cel przyświeca zimowym półkoloniom w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu. Mają w nich brać udział mali opolanie, w tym Ukraińcy. Zapisy trwają do 15 stycznia. Liczba miejsc ograniczona. » więcej 2024-01-04, godz. 14:58, Gospodarka Są pieniądze na wymianę starych wind w Opolu. Rusza Inwestycja SM Przyszłość Na razie 18 sztuk, choć potrzeby są o wiele większe. Spółdzielnia mieszkaniowa 'Przyszłość' w Opolu rusza z wymianą wind. Do września 10 nowych dźwigów zostanie zamontowanych w blokach osiedla Centrum i po 4 na Chabrach i na Z… » więcej
331332333334335336337
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »