Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-12, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Opolski WOPR nie startuje w przetargach na pilnowanie kąpielisk w Opolu. "Nie stać nas"

Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Dlaczego opolski WOPR nie startował w przetargu na strzeżenie latem trzech kąpielisk w Opolu? Konkursy MOSiR-u wygrała firma z Poznania, która jako jedyna złożyła oferty dotyczące basenu "Błękitna Fala" i kąpielisk: Bolko oraz Malina.
Prezes opolskiego WOPR tłumaczy, że WOPR działa jako organizacja społeczna na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Po pierwsze nie stać nas na przetargi, gdzie trzeba zapłacić w ciemno i nie ma szans na zaliczkę - mówi wprost Zbigniew Szorc.

- 8100 złotych trzeba zapłacić za miesiąc pracy jednemu ratownikowi. Przy trzech ratownikach już robi się ponad 24 tysiące. Licząc razem na przykład "Błękitną Falę" i Bolko, będzie chyba 12 ratowników. Nie mamy tyle pieniędzy, więc co mamy zrobić? Jeśli nie ma szans na zaliczki, o czym mamy rozmawiać? Niech MOSiR szuka firm mających na tyle dużo pieniędzy, że wystartują.

Procedury dotyczące zadań poniżej 130 tysięcy złotych są znacznie uproszczone, a nie ma przetargów. - Co roku pilnujemy akwenów w Grodkowie, Dobrzeniu Wielkim, Głogówku, Białej czy w Turawie - wylicza Szorc.

- Zasada jest taka, że podpisujemy umowę, gdzie jest powiedziane, że dysponent czy administrator kąpieliska zapewnia sprzęt zgodnie z przepisami. Niemożliwe, żebyśmy wchodzili na każde kąpielisko z własnym sprzętem, bo musielibyśmy go kupować za każdym razem. Mało tego, robilibyśmy to bez wiedzy, czy nawet wygramy dany przetarg. To są kosmiczne pieniądze - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego my mamy za to płacić?

Zbigniew Szorc wspomina, że wiele lat temu, podczas prezydentury Ryszarda Zembaczyńskiego, WOPR miało możliwość wnioskowania o zaliczki. To pozwalało starać się o zabezpieczanie kąpielisk w Opolu.
Zbigniew Szorc 1
Zbigniew Szorc 2

Zobacz także

2024-01-11, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Na roboty za zimno, można jeździć "po staremu". Zmiany na DK40 w Głuchołazach Zima krzyżuje plany drogowców na DK40 w Głuchołazach, gdzie przypomnijmy trwa przebudowa w okolicach mostu nad Białą Głuchołaską. Realizujący zadanie zmuszeni byli wstrzymać prace w pełnym wymiarze a co za tym idzie rezygnują… » więcej 2024-01-11, godz. 11:50, Gospodarka MZK Opole podsumowało 2023 rok. Mówią o rekordach Rekordową frekwencją chwali się opolski zakład komunikacji miejskiej. W zeszłym roku z przejazdów autobusami MZK Opole skorzystało ponad 20 milionów 773 tysiące pasażerów. To liczba porównywalna do roku 2019, gdy z MZK Opole… » więcej 2024-01-10, godz. 18:17, Sport i turystyka Odra Opole nadal gra z ECO - Energetyka Cieplna Opolszczyzny i Odra Opole grają do jednej bramki - mówili dziś sygnatariusze kolejnej umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorstwem, a pierwszoligowym klubem. » więcej 2024-01-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Jakość powietrza fatalna. Opole wymienia czujniki [INTERWENCJA] 43 nowe czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza montowane są w Opolu. Zastąpią stare urządzenia, które jak słyszymy w ratuszu - zużyły się. Będą pracować przez kolejne dwa lata. Mierzą zanieczyszczenie 24 godziny… » więcej 2024-01-09, godz. 17:40, Wiadomości z regionu Prudnik: rada powiatu zawiadamia ministra, bo nie chce degradacji oddziału zakładu karnego Obawy o przyszłość więzienia, a więc i zatrudnionych tam funkcjonariuszy mają radni powiatu prudnickiego. Podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec stopniowej likwidacji prudnickiej placówki. Stanowisko to przesłano ministrowi… » więcej
327328329330331332333
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »