Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-03-12, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Opolski WOPR nie startuje w przetargach na pilnowanie kąpielisk w Opolu. "Nie stać nas"

Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownik wodny [fot. Adam Dubiński]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Ratownicy WOPR [fot.M.Matuszkiewicz]
Dlaczego opolski WOPR nie startował w przetargu na strzeżenie latem trzech kąpielisk w Opolu? Konkursy MOSiR-u wygrała firma z Poznania, która jako jedyna złożyła oferty dotyczące basenu "Błękitna Fala" i kąpielisk: Bolko oraz Malina.
Prezes opolskiego WOPR tłumaczy, że WOPR działa jako organizacja społeczna na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

- Po pierwsze nie stać nas na przetargi, gdzie trzeba zapłacić w ciemno i nie ma szans na zaliczkę - mówi wprost Zbigniew Szorc.

- 8100 złotych trzeba zapłacić za miesiąc pracy jednemu ratownikowi. Przy trzech ratownikach już robi się ponad 24 tysiące. Licząc razem na przykład "Błękitną Falę" i Bolko, będzie chyba 12 ratowników. Nie mamy tyle pieniędzy, więc co mamy zrobić? Jeśli nie ma szans na zaliczki, o czym mamy rozmawiać? Niech MOSiR szuka firm mających na tyle dużo pieniędzy, że wystartują.

Procedury dotyczące zadań poniżej 130 tysięcy złotych są znacznie uproszczone, a nie ma przetargów. - Co roku pilnujemy akwenów w Grodkowie, Dobrzeniu Wielkim, Głogówku, Białej czy w Turawie - wylicza Szorc.

- Zasada jest taka, że podpisujemy umowę, gdzie jest powiedziane, że dysponent czy administrator kąpieliska zapewnia sprzęt zgodnie z przepisami. Niemożliwe, żebyśmy wchodzili na każde kąpielisko z własnym sprzętem, bo musielibyśmy go kupować za każdym razem. Mało tego, robilibyśmy to bez wiedzy, czy nawet wygramy dany przetarg. To są kosmiczne pieniądze - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlaczego my mamy za to płacić?

Zbigniew Szorc wspomina, że wiele lat temu, podczas prezydentury Ryszarda Zembaczyńskiego, WOPR miało możliwość wnioskowania o zaliczki. To pozwalało starać się o zabezpieczanie kąpielisk w Opolu.
Zbigniew Szorc 1
Zbigniew Szorc 2

Zobacz także

2024-01-24, godz. 13:03, Wiadomości z regionu Budowa Centrum Przesiadkowego Opole Wschodnie sprawdzona przez NIK. Wykazano nieprawidłowości Mogło być szybciej i taniej? Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że budowa Centrum Przesiadkowego Opole Wschodnie została wydłużona o co najmniej 10 miesięcy, a jej koszt wzrósł o niemal 3,3 miliona złotych. » więcej 2024-01-24, godz. 11:33, Wiadomości z regionu Tajemnicze zniknięcie fagotów ze szkoły muzycznej w Opolu. Finał w prokuraturze Zaginęły, czy może zostały przywłaszczone? Prokuratora Rejonowa w Opolu wciąż sprawdza, co stało się z fagotami ze szkoły muzycznej w Opolu. Brak instrumentów, zauważyli nauczyciele i poinformowali o tym odpowiednie organy. Na… » więcej 2024-01-24, godz. 11:32, Wiadomości z regionu PiS przeciw przebudowie ulicy Ozimskiej w Opolu. Ma swoje pomysły na zmniejszenie korków - Takie plany są zwykłym eksperymentem, przez który cierpieć będą mieszkańcy - tak sprawę zapowiedzianej przebudowy ulicy Ozimskiej w Opolu komentują przedstawiciele PiS. Twierdzą, że doprowadzi to do jeszcze większych korków… » więcej 2024-01-24, godz. 09:27, Wiadomości z regionu Plac Oleandrów w Opolu do rewitalizacji Miasto planuje inwestycję w rewitalizacje pl. Oleandrów na osiedlu Chabry w Opolu. » więcej 2024-01-23, godz. 20:40, Wiadomości z regionu Marszałkowskie spotkanie w Ujeździe. "Bez tych pieniędzy nasze działania byłyby ograniczone" 'Dzięki tym pieniądzom możemy się rozwijać'. W Ujeździe odbyło się kolejne (23.01) spotkanie w ramach cyklu pn. Opolskie 20 lat w UE. Rozmawiano o tym, co udało zrobić się obszarze kultury sportu i turystyki w naszym województ… » więcej
314315316317318319320
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »