43 nowe czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza montowane są w Opolu. Zastąpią stare urządzenia, które jak słyszymy w ratuszu - zużyły się. Będą pracować przez kolejne dwa lata. Mierzą zanieczyszczenie 24 godziny na dobę, z aktualizacją co 5 minut. Dane o jakości powietrza znajdziemy m.in. na przystankach autobusowych.
- Szczegółowe informacje można znaleźć przez zakładkę na stronie miasta. Jest też aplikacja na telefon "Powietrze w Opolu" - przypomina Marcin Węgrzyn z wydziału środowiska opolskiego ratusza.
- Można sobie wybrać konkretne czujniki, które chcemy, żeby nas informowały o stanie jakości powietrza w tym danym miejscu. Tam, gdzie jest największa liczba budynków jednorodzinnych, tam jest najgorsza ta jakość: Sławice, Żerkowice, Czarnowąsy. Każdy czujnik mierzy podstawowe dane, czyli zawartość w powietrzu pyłu PM2,5, pyłu PM10, oprócz tego wilgotność i temperaturę powietrza.
Dodajmy, że od rana jakość powietrza w stolicy województwa mieści się w widełkach: zła - bardzo zła. Przekroczenia w przypadku pyłów PM2,5 sięgają 1000 procent normy.
A do tematu stanu powietrza, pomiarów, danych i przekroczeń norm wracamy szerzej w paśmie interwencyjnym Radia Opole po godzinie 12.00.