Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2024-01-03, 10:48 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Jesteśmy gotowi!" Mniejszość Niemiecka o powrocie 3 godzin niemieckiego-ojczystego do szkół

Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Nie doszło do spotkania z władzami resortu edukacji, ale były telefony i jest zielone światło. Optymistyczne nastroje zapanowały w siedzibie Mniejszości Niemieckiej po publikacji projektu rozporządzenia dotyczącego finansowania trzech lekcji niemieckiego jako ojczystego.
- Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze drugiego dokumentu, uchylającego decyzję ministra Czarnka - mówi Ryszard Galla, były poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Jeśli to rozporządzenie będzie właściwie skonsultowane, to będziemy mieli właściwie dwa dokumenty, które będą decydowały o tym, że to nauczanie języka niemieckiego, jako ojczystego nastąpi z dniem 1 września 2024 roku.

Były poseł przekazuje, że jest w stałym kontakcie z resortem edukacji. Mniejszość chce spotkać się z ministrami. Jak przekazuje Galla, chciałaby jak najszybszego, najlepiej już od drugiego semestru tego roku szkolnego, powrotu do stanu sprzed "rozporządzenia Czarnka", ale rozumie, że temat wymaga przepracowania.

- Dzisiaj, kiedy rozmawiałem, to w tej chwili zastanawiają się nad tym, jak przygotować podstawy programowe, wiedząc o tym, że jednak, część młodzieży miała bardzo ograniczoną możliwość nauczania języka, do jednej godziny.

- Poprosiłem o spotkanie z ministrą, bo sam powrót do trzech lekcji to - mam nadzieję - początek rozmów o problemie edukacji mniejszości - mówi Rafał Bartek, szef TSKN-u.

- Tak, aby zmieniło się coś, co się od lat nie zmienia. Czyli najkrócej mówiąc, wraz ze wzrostem środków na edukację mniejszościową, by rosło też zadowolenie środowisk mniejszościowych.

Według zestawień TSKN w regionie języka niemieckiego, jako języka mniejszości naucza się w 54 gminach. W 41 dodatkowe lekcje (od 1 do 2 godzin lekcyjnych) samorządy opłacają z własnych pieniędzy. Na razie pewne jest dofinansowanie tego zadania w ramach subwencji na ten cel na poziomie 57,5 mln złotych.
Ryszard Galla 1
Ryszard Galla 2
Rafał Bartek

Zobacz także

2024-02-07, godz. 15:57, Wiadomości z regionu To trasy skrojone na miarę. GDDKiA o drogach dla rolników przy DK46 [INTERWENCJA] - Po wyremontowanej DK46 z Pakosławic do Nysy ciągniki będą mogły jeździć tylko na krótkich odcinkach, tam gdzie nie ma możliwości korzystania z dróg serwisowych, uszytych na miarę takiego transportu - tak dyrektor opolskiego oddziału… » więcej 2024-02-07, godz. 11:04, Wiadomości z regionu Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski będzie upamiętniony w Opolu? Chce tego Młodzież Wszechpolska - Chcielibyśmy, aby rondo u zbiegu Wygonowej i alei Witosa w Opolu nosiło imię ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - mówią działacze Młodzieży Wszechpolskiej. » więcej 2024-02-06, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Kolejny sprzęt ratujący życie trafił do USK w Opolu USK w Opolu otrzymało nowy sprzęt od fundacji WOŚP. Do Zakładu Mikrobiologii trafiła komora laminarna i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki we krwi. To ostatnie urządzenie wykorzystywane jest między… » więcej 2024-02-06, godz. 17:00, Kultura i rozrywka "Tego nie dowiesz się w szkole!". Ruszył nabór dla uczestników 'Tego nie dowiesz się w szkole' - to cykl spotkań dla młodzieży szkół średnich, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Ich tematyka dotyczy zdrowia psychicznego, a także ma pomóc w uzupełnieniu braków w dziedzinie… » więcej 2024-02-05, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Tym razem w stronę druku. Przy opolskim "Staszicu" ma powstać branżowe centrum Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie poligrafii, introligatorstwa i opakowań powstanie w Opolu. Będzie to jedyny tego typu ośrodek w Polsce. Oferować ma szkolenia dla osób, które znają już podstawy tych zawodów, ale także… » więcej
272273274275276277278
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »