Są nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, czyli wsparcia dla osób, które opiekują się bliskimi niepełnosprawnymi. Od nowego roku gminy zajmują się świadczeniami tylko dla opiekunów dzieci. W przypadku pełnoletnich temat przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przyznawać będzie tzw. świadczenie wspierające, nie na opiekuna, ale bezpośrednio na osobę niepełnosprawną.
- Wysłaliśmy informację o zmianach wszystkim, którzy pobierają takie świadczenia, bo mają oni prawo zostać w starym systemie, albo przejść na nowy - mówi Anna Radlak, dyr. Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.
- Jeżeli ktoś do tej pory pobierał świadczenie pielęgnacyjne w starym systemie i nie chce tego zmieniać, nie musi robić praktycznie nic. Osoby, które chcą przejść do nowego systemu muszą najpierw udać się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, po to, żeby uzyskać orzeczenie o poziomie wsparcia, tzw. decyzję ustalającą, bo od niej będzie zależało czy i w jakiej wysokości otrzymają w ZUS świadczenie wspierające.
Dodajmy, że od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 złotych.