Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-15, 14:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polder Żelazna gotowy. Przyjmie wody powodziowe, ma też "wartość dodaną" dla rowerzystów [ZDJĘCIA, FILM]

Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
4 tysiące mieszkańców zachodniego Opola oraz gmin przyległych może spać spokojnie. Oficjalnie zakończyły się prace przy budowie polderu Żelazna, kolejnego po zbiorniku w Raciborzu elementu zabezpieczenia przeciwpowodziowego regionu.
Budowa trwała trzy lata, choć plany są o wiele starsze. - Mamy troszeczkę inną rzeczywistość, jak była 1 stycznia 2018 roku, gdy wchodziło prawo wodne, bo mamy zbiornik Racibórz. W związku z tym ta fala powodziowa, która mogłaby nastąpić od tamtej strony będzie z pewnością mniejsza, natomiast mamy polder Żelazna, w związku z tym, ten polder skasuje ewentualną nadwyżkę fali, która by się pojawiła po Raciborzu - mówił dziś (15.12) na oficjalnym zakończeniu inwestycji senator Tadeusz Jarmuziewicz, który gdy krystalizowały się plany polderu szefował melioracjom w województwie.

Polder Żelazna to 400 hektarów uzbrojonego terenu. Pojemność - niecałe 4 miliony metrów sześciennych pod ewentualne wody powodziowe.

- Ponad 11 km wałów, ponad 160 tysięcy ton wbudowanego materiału. Bardzo dużo robót żelbetowych, bardzo duże ilości stali zbrojeniowej - mówi Michał Ślipko, kierownik robót hydrotechnicznych Budimex.

- On przechwytuje nadmiar wód, które się mogą pojawić. Przepompownia ma na celu przerzucenie tych wód z powrotem do Odry. Jest tam układ 5 pomp, które ze sobą współpracują. Do tego są zbiorniki wyrównawcze, które były praktycznie od podstaw modernizowane. System kanałów obiegowych mamy, jest też tam przelew wałowy - dodaje Augustyn Morzywołek z firmy Naviga Stal, która odpowiadała za modernizację przepompowni.

Do tego jest blisko 30 km ścieżek i dróg serwisowych, wybudowanych również z myślą o rowerzystach czy spacerowiczach. Gmina Dąbrowa już myśli o budowie przy polderze mariny, a Wody Polskie wskazują, że to jeszcze nie koniec.

- Mieliśmy tu 1,7 mln m3 pojemności, teraz mamy 3,8, a będziemy mieli ponad 9. To jest plan na II etap realizacji, ale to jest jeszcze pieśń przyszłości, bo musimy popracować nad finansowaniem - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Dodajmy, że budowa polderu Żelazna kosztowała 120 milionów złotych. To był montaż finansowy, na który złożyło się 65 milionów złotych unijnych pieniędzy przekazanych przez samorząd województwa, 25 milionów z Opola, resztę stanowiła kasa Wód Polskich.
Tadeusz Jarmuziewicz
Michał Ślipko, Augustyn Morzywołek
Mirosław Kurz
Polder Żelazna gotowy. Przyjmie wody powodziowe, ma też "wartość dodaną" dla rowerzystów

Zobacz także

341342343344345346347
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »