Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-13, 20:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

15 wizji "nowego" placu Adama Mickiewicza w Opolu. To efekt kooperacji rady dzielnicy z Politechniką Opolską [ZDJĘCIA]

15 wizji nowego placu Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
15 wizji nowego placu Adama Mickiewicza w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Przepytali mieszkańców o oczekiwania, a potem swoje wizje przelali na projekt. Studenci architektury Politechniki Opolskiej przygotowali propozycje nowego zagospodarowania placu im. Adama Mickiewicza w Opolu, sąsiadującego dodajmy z wydziałem budownictwa uczelni.
To była kooperacja uczelni z radą dzielnicy, która od lat zabiega o rewitalizację miejsca.
- Jest 15 koncepcji, ale 4 wyróżnione. One wszystkie trafią już po weekendzie do ratusza, w odpowiedni sposób opisane i tutaj nasze władze lokalne mogą wybrać, zainspirować się - mówi Alicja Wiśniewska, radna miejska i członkini zarządu dzielnicy Śródmieście.

A koncepcji jest cała paleta. Jest odnowiona fontanna, propozycje przeniesienia pomnika, organizacji przestrzeni w okręgach. Są place zabaw, mała architektura. To, co łączy koncepcje to zieleń i Adam Mickiewicz.

- W zasadzie wszystko wokół niego zaprojektowaliśmy. Stworzyliśmy przestrzeń podzieloną na taki plac otwarty, publiczny i rekreacyjno-usługowy. I wokół tego mamy ujęte bardzo dużo zieleni, która jest na tym placu bardzo potrzebna, jak w całym Opolu - mówią Tobiasz Dudek i Natalia Gaś, autorzy jednej z koncepcji.

- W tym projekcie politechniki z miastem szczególnie ważny był dialog społeczny - podkreśla Justyna Kleszcz z Politechniki Opolskiej.

- Udział tej formy konsultacji społecznych właśnie z członkami rady dzielnicy, z mieszkańcami, którzy mieli okazję w trakcie semestru też wyrazić swoją opinię i przed którymi nasi studenci musieli zaprezentować swoje koncepcje i obronić swoje pomysły, co było dla nich, jak myślę, najtrudniejsze w całym tym procesie.

Czy Plac Adama Mickiewicza doczeka się rewitalizacji? Na razie - jak przekazała nam radna Alicja Wiśniewska w przyszłorocznym budżecie, który radni głosować będą jutro (14.12), wpisane jest 200 tysięcy złotych, na przygotowanie projektu odnowy placu. Koszty realizacji takiej inwestycji idą już w grube miliony.

A owoc pracy studentów można oglądać do poniedziałku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, w godzinach jej otwarcia, za darmo.
Alicja Wiśniewska
Tobiasz Dudek i Natalia Gaś
Justyna Kleszcz

Zobacz także

2023-11-16, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Prof. Anna Nasiłowska o książce "Mrożek. Biografia" 'Mrożek. Biografia' to książka, o której opowiadała w Opolu prof. Anna Nasiłowska. Historyczka literatury, literaturoznawczyni, krytyczka, poetka i pisarka była gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. Nad biografią Sławomira Mrożka… » więcej 2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej
364365366367368369370
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »