Przepytali mieszkańców o oczekiwania, a potem swoje wizje przelali na projekt. Studenci architektury Politechniki Opolskiej przygotowali propozycje nowego zagospodarowania placu im. Adama Mickiewicza w Opolu, sąsiadującego dodajmy z wydziałem budownictwa uczelni.
To była kooperacja uczelni z radą dzielnicy, która od lat zabiega o rewitalizację miejsca.
- Jest 15 koncepcji, ale 4 wyróżnione. One wszystkie trafią już po weekendzie do ratusza, w odpowiedni sposób opisane i tutaj nasze władze lokalne mogą wybrać, zainspirować się - mówi Alicja Wiśniewska, radna miejska i członkini zarządu dzielnicy Śródmieście.
A koncepcji jest cała paleta. Jest odnowiona fontanna, propozycje przeniesienia pomnika, organizacji przestrzeni w okręgach. Są place zabaw, mała architektura. To, co łączy koncepcje to zieleń i Adam Mickiewicz.
- W zasadzie wszystko wokół niego zaprojektowaliśmy. Stworzyliśmy przestrzeń podzieloną na taki plac otwarty, publiczny i rekreacyjno-usługowy. I wokół tego mamy ujęte bardzo dużo zieleni, która jest na tym placu bardzo potrzebna, jak w całym Opolu - mówią Tobiasz Dudek i Natalia Gaś, autorzy jednej z koncepcji.
- W tym projekcie politechniki z miastem szczególnie ważny był dialog społeczny - podkreśla Justyna Kleszcz z Politechniki Opolskiej.
- Udział tej formy konsultacji społecznych właśnie z członkami rady dzielnicy, z mieszkańcami, którzy mieli okazję w trakcie semestru też wyrazić swoją opinię i przed którymi nasi studenci musieli zaprezentować swoje koncepcje i obronić swoje pomysły, co było dla nich, jak myślę, najtrudniejsze w całym tym procesie.
Czy Plac Adama Mickiewicza doczeka się rewitalizacji? Na razie - jak przekazała nam radna Alicja Wiśniewska w przyszłorocznym budżecie, który radni głosować będą jutro (14.12), wpisane jest 200 tysięcy złotych, na przygotowanie projektu odnowy placu. Koszty realizacji takiej inwestycji idą już w grube miliony.
A owoc pracy studentów można oglądać do poniedziałku w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, w godzinach jej otwarcia, za darmo.