Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-13, 13:10 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Czy Opole potrzebuje Strefy Czystego Transportu? Głosy za i przeciw

Kierowcy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Kierowcy w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Strefy Czystego Transportu w Opolu nie będzie, przynajmniej na razie. To oznacza, że przestarzałe samochody spalinowe nadal bez przeszkód wjadą do centrum miasta. Tymczasem część samorządów w Polsce zdecydowało się utworzyć takie strefy, wśród nich jest między innymi Warszawa czy Kraków. Od lipca 2024 roku 30-letnie samochody benzynowe oraz diesle będą miały utrudnione poruszanie się.
- Na razie te strefy są wprowadzane w miastach dużych, gdzie te Śródmieścia i dzielnice Starego Miasta są spore - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Opole generalnie jest bardzo skondensowanym miastem i kompaktowym, w którym to Śródmieście i Stare Miasto są na dość niewielkiej powierzchni rozłożone, więc w takich miastach jak Opole taki pomysł raczej się nie sprawdzi i byłby trudny do realizacji, dlatego też my takich planów na razie nie mamy.

O zdanie na temat ewentualnego stworzenia Strefy Czystego Transportu w Opolu pytaliśmy opolskich radnych. Michał Nowak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości mówi, że to absurd.

- Jeżeli przez Strefę Czystego Transportu będziemy rozumieli to, że samochody od pewnej liczby lat nie będą mogły wjeżdżać, co tak naprawdę nie koniecznie musi być skorelowane z tym, ile spalin dostarczają do powietrza, bo nawet 10-letnie auto dobrze zadbane, może dostarczać dużo mniej niż 5-letnie mniej zadbane. To jest wykluczanie pewnej części ludzi, których nie stać na nowe samochody. To jest wykluczenie społeczne, na które na pewno nie będziemy się zgadzali.

Przeciwny takiemu pomysłowi jest również przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Przemysław Pospieszyński.

- To jest kwestia do dyskusji, jak taka strefa miałaby wyglądać i jakie samochody powinny być z tej strefy wykluczone. Osobiście jestem dość sceptyczny, co do powstawania takich stref. Uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy zakazać sprowadzania starych aut do Polski i to byłby pierwszy krok rozwiązywania problemów transportu w naszym kraju.

Profesor Tomasz Ciesielczuk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego ma odmienną opinię na temat stworzenia Strefy Czystego Transportu w Opolu. W jego opinii powinna powstać.

- To znaczy, musielibyśmy stworzyć takie miejsca, gdzie samochody, które nie mogą wjechać do danej strefy, można pozostawić. Wtedy takie osoby przesiadają się albo na transport miejski, albo do wybranego punktu muszą się dostać pieszo, ewentualnie hulajnogą elektryczną. Strefy Czystego Transportu są bardzo popularne w Europie i jeżeli samochody nie będą mogły wjechać do takiej strefy, to wtedy powietrze w mieście stanie się lepszej jakości.

Polskie samorządy nie są zmuszone do tworzenia Stref Czystego Transportu, ale jeśli stężenie dwutlenku azotu w atmosferze będzie przekroczone, to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska może wydać taki nakaz.
Adam Leszczyński
Michał Nowak
Przemysław Pospieszyński
profesor Tomasz Ciesielczuk

Zobacz także

2024-01-24, godz. 17:52, Sport i turystyka Wygrany sparing opolskiej Odry. Przygotowania do rundy wiosennej w toku W trzecim zimowym meczu sparingowym piłkarze Odry Opole pokonali Chrobrego Głogów 3:1. Drużyna z Dolnego Śląska podobnie, jak Odra występuje w rozgrywkach Fortuna 1. Ligi, a jej trenerem jest były szkoleniowiec ''niebiesko-czerwonych''… » więcej 2024-01-24, godz. 14:33, Kultura i rozrywka Choć ma już 70 lat, to zawsze będzie... młodzieżowy. Opolski MDK obchodzi "urodziny" Opolski Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) świętuje dziś 70 lat dynamicznej działalności. Przez siedem dekad był nie tylko miejscem rozwoju artystycznego, ale też ważnym elementem wychowania kolejnych pokoleń. MDK - mimo słusznego wieku… » więcej 2024-01-24, godz. 13:03, Wiadomości z regionu Budowa Centrum Przesiadkowego Opole Wschodnie sprawdzona przez NIK. Wykazano nieprawidłowości Mogło być szybciej i taniej? Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że budowa Centrum Przesiadkowego Opole Wschodnie została wydłużona o co najmniej 10 miesięcy, a jej koszt wzrósł o niemal 3,3 miliona złotych. » więcej 2024-01-24, godz. 11:33, Wiadomości z regionu Tajemnicze zniknięcie fagotów ze szkoły muzycznej w Opolu. Finał w prokuraturze Zaginęły, czy może zostały przywłaszczone? Prokuratora Rejonowa w Opolu wciąż sprawdza, co stało się z fagotami ze szkoły muzycznej w Opolu. Brak instrumentów, zauważyli nauczyciele i poinformowali o tym odpowiednie organy. Na… » więcej 2024-01-24, godz. 11:32, Wiadomości z regionu PiS przeciw przebudowie ulicy Ozimskiej w Opolu. Ma swoje pomysły na zmniejszenie korków - Takie plany są zwykłym eksperymentem, przez który cierpieć będą mieszkańcy - tak sprawę zapowiedzianej przebudowy ulicy Ozimskiej w Opolu komentują przedstawiciele PiS. Twierdzą, że doprowadzi to do jeszcze większych korków… » więcej
263264265266267268269
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »