Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-04, 15:32 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Dostaliśmy 316% podwyżki, idziemy do sądu". Wójt Tarnowa Opolskiego oprotestowuje podwyżki WiK

Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
- Po racjonalne ceny idę do sądu - mówi wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz. To odpowiedź na ogłoszone przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja podwyżki cen wody i ścieków, które wchodzą w życie w środę (6.12). Jak wylicza, podwyżka dla części mieszkańców gminy Tarnów Opolski sięga przeszło 300 procent.
- Było 6 złotych, będzie 21 złotych za metr sześcienny ścieków i nie wiemy dlaczego - mówi wójt Tarnowa Opolskiego.

- Próbujemy się dobić do Wodociągów i Kanalizacji, próbujemy do Wód Polskich się dostać. Bo jesteśmy, jakby nie było, stroną w tym wszystkim. Najlepsze jest to, że wszyscy zasłaniają się tym, że nie mogą nam teraz takiej informacji przesłać, udzielić. Ja mówię, nasi mieszkańcy mają płacić 316% na podstawie czego? - pyta Krzysztof Mutz.

Tematem zajmowaliśmy się w magazynie interwencyjnym Radia Opole. Paweł Kawecki, członek zarządu spółki WiK Opole, przyznaje, że podwyżki są znaczące, ale wynikają wprost z przepisów prawa. Teren Tarnowa Opolskiego i Izbicka został objęty odrębnym od Opola planem taryfowym, bo jest odrębną aglomeracją. - Tak stanowią przepisy, które nie zezwalają nam na subsydiowanie krzyżowe, czyli pokrywanie strat generowanych przez Tarnów z pieniędzy Opola - mówi Paweł Kawecki, członek zarządu WiK Opole.

- Dla aglomeracji przypisana jest taryfa. Niestety mamy ogromny majątek, czyli ogromne koszty związane z podatkiem od nieruchomości, umieszczenia w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z infrastrukturą, amortyzację. To są składowe, które tworzą koszty. Mam pewien zakres kosztów, dzielę przez metry sześcienne i wychodzi cena. I to jest właśnie ten przypadek.

Wójt Tarnowa Opolskiego decyzję chce zaskarżyć do sądu administracyjnego. Do tematu będziemy wracać.
Krzysztof Mutz
Paweł Kawecki

Zobacz także

2023-11-16, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Prof. Anna Nasiłowska o książce "Mrożek. Biografia" 'Mrożek. Biografia' to książka, o której opowiadała w Opolu prof. Anna Nasiłowska. Historyczka literatury, literaturoznawczyni, krytyczka, poetka i pisarka była gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. Nad biografią Sławomira Mrożka… » więcej 2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej
371372373374375376377
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »