Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-12-04, 15:32 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Dostaliśmy 316% podwyżki, idziemy do sądu". Wójt Tarnowa Opolskiego oprotestowuje podwyżki WiK

Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
- Po racjonalne ceny idę do sądu - mówi wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz. To odpowiedź na ogłoszone przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja podwyżki cen wody i ścieków, które wchodzą w życie w środę (6.12). Jak wylicza, podwyżka dla części mieszkańców gminy Tarnów Opolski sięga przeszło 300 procent.
- Było 6 złotych, będzie 21 złotych za metr sześcienny ścieków i nie wiemy dlaczego - mówi wójt Tarnowa Opolskiego.

- Próbujemy się dobić do Wodociągów i Kanalizacji, próbujemy do Wód Polskich się dostać. Bo jesteśmy, jakby nie było, stroną w tym wszystkim. Najlepsze jest to, że wszyscy zasłaniają się tym, że nie mogą nam teraz takiej informacji przesłać, udzielić. Ja mówię, nasi mieszkańcy mają płacić 316% na podstawie czego? - pyta Krzysztof Mutz.

Tematem zajmowaliśmy się w magazynie interwencyjnym Radia Opole. Paweł Kawecki, członek zarządu spółki WiK Opole, przyznaje, że podwyżki są znaczące, ale wynikają wprost z przepisów prawa. Teren Tarnowa Opolskiego i Izbicka został objęty odrębnym od Opola planem taryfowym, bo jest odrębną aglomeracją. - Tak stanowią przepisy, które nie zezwalają nam na subsydiowanie krzyżowe, czyli pokrywanie strat generowanych przez Tarnów z pieniędzy Opola - mówi Paweł Kawecki, członek zarządu WiK Opole.

- Dla aglomeracji przypisana jest taryfa. Niestety mamy ogromny majątek, czyli ogromne koszty związane z podatkiem od nieruchomości, umieszczenia w pasie drogowym urządzeń niezwiązanych z infrastrukturą, amortyzację. To są składowe, które tworzą koszty. Mam pewien zakres kosztów, dzielę przez metry sześcienne i wychodzi cena. I to jest właśnie ten przypadek.

Wójt Tarnowa Opolskiego decyzję chce zaskarżyć do sądu administracyjnego. Do tematu będziemy wracać.
Krzysztof Mutz
Paweł Kawecki

Zobacz także

2024-02-14, godz. 07:27, Wiadomości z regionu 15 miesięcy po tragedii w Chrząstowicach wciąż bez opinii biegłych. "Zapewniają, że pracują" Najpierw mowa była o listopadzie zeszłego roku, potem o styczniu, teraz wyznaczono termin - do końca lutego. Przedłuża się praca biegłych, którzy mają odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tragedii w Chrząstowicach. » więcej 2024-02-13, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Jest nowa kładka pod mostem nad Młynówką. Pieszym wstęp wzbroniony Kładka, która pojawiła się pod mostem kolejowym nad Młynówką w Opolu jest przeznaczona tylko do celów technicznych. » więcej 2024-02-13, godz. 20:00, Wiadomości z regionu "Znak zmieniamy". MZD reaguje na interwencję Radia Opole - Temat przeanalizowaliśmy i znak został zmieniony - tak rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu odpowiada na interwencję Radia Opole. O rozwiązanie problemu braku możliwości wjazdu autem na wyspę Bolko zgłosiła się do nas mieszkanka… » więcej 2024-02-13, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Przy pełnej sali profesor Stanisław Sławomir Nicieja opowiadał o akademickim Opolu Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Opola profesor Stanisław Sławomir Nicieja spotkał się z czytelnikami w Salonie Opolskiej Nauki. Opowiadał o początkach szkolnictwa uniwersyteckiego w Opolu i kierunkach rozwoju wyższych uczelni… » więcej 2024-02-13, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Musimy zachować ten obiekt". Pracownicy MŚO przeciwni wyburzeniu DomExpo w Opolu Pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego interweniują w sprawie dawnej cementowni Silesia w Opolu, w której obecnie mieści się DomExpo. Jak piszą w przesłanym do Radia Opole mailu: 'Nie możemy pozostać obojętni wobec faktu, że kolejny… » więcej
295296297298299300301
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »