Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA]

Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną powłokę parowozu.
W czasie przenosin miasto zapowiadało, że parowóz TK 48 będzie atrakcją nowej przestrzeni. Jak słyszymy od rzecznika urzędu miasta sprawa utknęła, choć w nie w ratuszu, ale po sąsiedzku - w urzędzie wojewódzkim.

- W momencie jej przestawienia z tego miejsca między pocztą a dworcem kolejowym na plac byliśmy gotowi do tego, żeby ją wyremontować. Natomiast tutaj okazało się, że pani konserwator zabytków chce przyjrzeć się tej sprawie. I na ten moment jesteśmy zobowiązani do tego, żeby czekać, czekać na tę decyzję.

Opolska "ciuchcia" powstała w latach 50. w Fabryce Lokomotyw im. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Tego typu maszyny były w masowej produkcji od czasów powojennych. Opolska służyła m.in. w Zebrzydowicach, Katowicach, Kluczborku i Kłodzku. Na ostatnim etapie swojej "kariery zawodowej" w Opolu była wykorzystywana jako "grzejka", co oznacza, że ogrzewała hale maszynowe albo składy pasażerskie, przed podstawieniem ich na perony. W maju 1996 roku stanęła - jako eksponat - przed dworcem.

Czy 67-letnia tekatka, jak o tego typu maszynach mówią kolejarze, zasługuje na miano pomnika techniki pod opieką konserwatorską? Czy w obecnym stanie nadaje się jeszcze do restauracji? Do tematu wracamy w paśmie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12.00.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-09-04, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Szykuje się wielkie integracyjne święto. Przed nami XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami To wydarzenie od lat ma jeden, główny cel - integrację i wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. 12 i 13 września w Opolu, na placu Wolności, odbędą się XXIII Opolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami, podczas… » więcej 2024-09-04, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Wypoczynek na własne ryzyko. Opolskie kąpieliska już bez ratowników Sezon na opolskich kąpieliskach dobiegł końca. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu informuje, że był rekordowy. Letni basen odwiedziło blisko 50 tysięcy osób, a najpopularniejsze opolskie kąpieliska Bolko i Malina przeżywały… » więcej 2024-09-03, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Jest ulica Łangowskiego w Opolu i szkoła jego imienia. Kim był Jan Łangowski? Stowarzyszenie Rodło Opole zorganizowało spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem, historykiem z Uniwersytetu Opolskiego, by przypomniał i przybliżył opolanom postać Jana Łangowskiego. » więcej 2024-09-03, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Zmierzamy ku końcowi zgodnie z planem". Stadion Opolski coraz bliżej mety [ZDJĘCIA] Stadion nabiera 'charakteru', ponieważ rozpoczął się proces montowania krzesełek w niebiesko-czerwonych barwach nawiązujących do barw pierwszoligowej Odry Opole, która będzie rozgrywała na nim swoje mecze. Zakład Komunalny informuje… » więcej 2024-09-03, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Rekordowy sezon "Błękitnej Fali. Opolski basen letni przeżywał oblężenie Rekordowa liczba wypoczywających na opolskim basenie letnim 'Błękitna Fala'. W czasie tegorocznych wakacji obiekt odwiedziło ponad 47 tysięcy osób - informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »