Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA]

Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną powłokę parowozu.
W czasie przenosin miasto zapowiadało, że parowóz TK 48 będzie atrakcją nowej przestrzeni. Jak słyszymy od rzecznika urzędu miasta sprawa utknęła, choć w nie w ratuszu, ale po sąsiedzku - w urzędzie wojewódzkim.

- W momencie jej przestawienia z tego miejsca między pocztą a dworcem kolejowym na plac byliśmy gotowi do tego, żeby ją wyremontować. Natomiast tutaj okazało się, że pani konserwator zabytków chce przyjrzeć się tej sprawie. I na ten moment jesteśmy zobowiązani do tego, żeby czekać, czekać na tę decyzję.

Opolska "ciuchcia" powstała w latach 50. w Fabryce Lokomotyw im. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Tego typu maszyny były w masowej produkcji od czasów powojennych. Opolska służyła m.in. w Zebrzydowicach, Katowicach, Kluczborku i Kłodzku. Na ostatnim etapie swojej "kariery zawodowej" w Opolu była wykorzystywana jako "grzejka", co oznacza, że ogrzewała hale maszynowe albo składy pasażerskie, przed podstawieniem ich na perony. W maju 1996 roku stanęła - jako eksponat - przed dworcem.

Czy 67-letnia tekatka, jak o tego typu maszynach mówią kolejarze, zasługuje na miano pomnika techniki pod opieką konserwatorską? Czy w obecnym stanie nadaje się jeszcze do restauracji? Do tematu wracamy w paśmie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12.00.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-10-08, godz. 19:40, Wiadomości z regionu Najpierw projekt. ZDW chce budować obwodnicę Dobrzenia Wielkiego i Opola-Borek Do samej budowy jeszcze długa droga, ale pierwsze kroki zostały wykonane. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu ogłosił przetarg na wykonanie projektu obwodnicy Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego i Opola-Borek w ciągu drogi wojewódzkiej… » więcej 2024-10-08, godz. 19:29, Kultura i rozrywka Prof. Stanisław S. Nicieja promował 21. tom "Kresowej Atlantydy". Gościem specjalnym był prof. Jan Miodek Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował czytelnikom 21. tom 'Kresowej Atlantydy'. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Miodek, któremu autor w dowód uznania i przyjaźni zadedykował swoją książkę. Promocja 'Kresowej… » więcej 2024-10-08, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Konferencja naukowa i spotkania w szkołach. Przemoc wobec dzieci jest niedopuszczalna Rozpoczął się 'Miesiąc przeciwdziałania przemocy wobec dzieci'. Również Opole mówi takiemu zjawisku zdecydowane 'Nie'. » więcej 2024-10-08, godz. 16:30, Gospodarka Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych we Wrzoskach. Wpłynęły 4 oferty Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenach inwestycyjnych w opolskiej dzielnicy Wrzoski. » więcej 2024-10-07, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Znani Ślązacy patronami ulic w Opolu. Spotkanie z dr Moniką Choroś Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło mieszkańców na spotkanie z dr Moniką Choroś z Instytutu Śląskiego w Opolu. Badaczka pochodzenia śląskich nazw miejscowych, autorka wielu publikacji na ten temat, wygłosiła wykład 'Opole - ludzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »