Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-16, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA]

Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Lokomotywa przed dworcem Opole Główne [fot. Jędrzej Łuczak]
Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną powłokę parowozu.
W czasie przenosin miasto zapowiadało, że parowóz TK 48 będzie atrakcją nowej przestrzeni. Jak słyszymy od rzecznika urzędu miasta sprawa utknęła, choć w nie w ratuszu, ale po sąsiedzku - w urzędzie wojewódzkim.

- W momencie jej przestawienia z tego miejsca między pocztą a dworcem kolejowym na plac byliśmy gotowi do tego, żeby ją wyremontować. Natomiast tutaj okazało się, że pani konserwator zabytków chce przyjrzeć się tej sprawie. I na ten moment jesteśmy zobowiązani do tego, żeby czekać, czekać na tę decyzję.

Opolska "ciuchcia" powstała w latach 50. w Fabryce Lokomotyw im. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Tego typu maszyny były w masowej produkcji od czasów powojennych. Opolska służyła m.in. w Zebrzydowicach, Katowicach, Kluczborku i Kłodzku. Na ostatnim etapie swojej "kariery zawodowej" w Opolu była wykorzystywana jako "grzejka", co oznacza, że ogrzewała hale maszynowe albo składy pasażerskie, przed podstawieniem ich na perony. W maju 1996 roku stanęła - jako eksponat - przed dworcem.

Czy 67-letnia tekatka, jak o tego typu maszynach mówią kolejarze, zasługuje na miano pomnika techniki pod opieką konserwatorską? Czy w obecnym stanie nadaje się jeszcze do restauracji? Do tematu wracamy w paśmie interwencyjnym Radia Opole, po godzinie 12.00.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-03-22, godz. 11:15, Wiadomości z regionu "To miejsce upamiętnia naszą rewolucje". W Opolu rozpoczął się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Przedstawiciele władz Opola i partnerskiego miasta Szekesfehervar od złożenia kwiatów pod Obeliskiem Bohaterów Rewolucji Węgierskiej 1956 rozpoczęli obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podkreślano rolę węgierskiego zrywu… » więcej 2024-03-22, godz. 10:22, Wiadomości z regionu Kandydaci KO do rady miasta Opola mają plan na zmiany w szkołach. Pomóc ma pakiet oświatowy Budowa nowoczesnej i przyjaznej szkoły dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych, wdrożenie miejskiej komunikacji szkolnej, a także stworzenie programu 'lekki tornister' - to proponują kandydaci Koalicji Obywatelskiej do rady miasta Opola… » więcej 2024-03-21, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Kibice Kolejarza Opole czekają na to od lat. Stadion żużlowy ma przejść modernizację Dodatkowy tor do szkolenia młodych żużlowców i gruntowna przebudowa stadionu przy ul. Wschodniej. » więcej 2024-03-21, godz. 16:26, Wiadomości z regionu EDU Opole 2024. Uczniowie zapoznawali się z ofertą edukacyjną opolskich szkół [ZDJĘCIA] Ponad czterdziestu wystawców z dziedziny szkolnictwa, spotkania ze służbami mundurowymi, doradcami zawodowymi, a nawet robotem humanoidalnym - taka oferta została przygotowana w ramach Targów Edukacyjnych „EDU Opole 2024” w Centrum… » więcej 2024-03-21, godz. 14:53, Wiadomości z regionu Pani Teresa z Opola - najstarszą Polką z trisomią 21. chromosomu? Wiele wskazuje na to, że niespełna 73-letnia Teresa Ataman jest nie tylko najstarszą, ale i najlepszą ambasadorką budowy domu Fundacji L'Arche w Opolu. » więcej
218219220221222223224
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »