Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także

2023-07-10, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski przeciwny tęczowej fladze na opolskim ratuszu. Miasto odpowiada 'Nie dla promocji środowisk LGBT w Opolu' mówi poseł ziemi opolskiej i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Jego zdaniem obejmując patronatem honorowym V Marsz Równości, prezydent Opola wciągnął mieszkańców miasta w podział… » więcej 2023-07-10, godz. 14:26, Wiadomości z regionu 26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry" - Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach… » więcej 2023-07-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Przebudują pięć skrzyżowań i ulic. MZD w Opolu po przetargu Trzy firmy zajmą się przebudową pięciu ulic i skrzyżowań w Opolu. Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął właśnie jeden, duży przetarg. Best Opebel z Opola wykona przebudowę skrzyżowań: Nysy Łużyckiej z Luboszycką oraz Prószk… » więcej 2023-07-10, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tylko dwa przypadki grypy ptaków u kotów. Właściciele zwierząt objęci nadzorem - Mamy wirus grypy ptaków, który występuje u kotów, a na ustalenie źródła zakażenia trzeba poczekać - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agnieszka Kobierska, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu. » więcej 2023-07-10, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Potrzeby większe niż możliwości. Opole podzieliło dotacje na ratowanie "prywatnych" zabytków Wpłynęło 15 wniosków, dotacji starczyło dla siedmiu. Opole podzieliło pieniądze na dofinansowanie remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków, których miasto nie jest właścicielem. » więcej
493494495496497498499
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »