Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także

2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej 2023-11-15, godz. 19:00, Kultura i rozrywka 9. Opolski Festiwal Podróżniczy pełen ciekawych gości! Zbliża się 9. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od środy (22.11) w przyszłym tygodniu do soboty (25.11) włącznie zaplanowano liczne prelekcje. » więcej 2023-11-15, godz. 13:09, Patronaty - polecamy XXI edycja REHA FOR THE BLIND IN POLAND W ten piątek (17.11) odbędzie się konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND. To już 21. edycja Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich! To doskonała okazja do spotkania, nawiązania nowych znajomości, wymiany… » więcej 2023-11-15, godz. 13:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Miriam Synger o książce pt. "Jestem Żydówką" 'Jestem Żydówką. Pamiętnik religijnej feministki, patriotki, wielodzietnej matki' - o tej książce w Opolu opowiedziała Miriam Synger. Spotkanie odbyło się w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. » więcej
365366367368369370371
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »