Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-11-13, 19:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Polityczne graffiti na hotelu przy Piastowskiej w Opolu. Historyczna propaganda "wyszła" spod skutej elewacji [ZDJĘCIA]

Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Podczas remontu elewcji hotelu Piast odkryto napis - 3 RAZY TAK [fot. Sławomir Mielnik]
Historyczne hasło "3 RAZY TAK" ujrzało światło dzienne w centrum Opola. Napis, najpewniej z 1946 roku, ujawnili robotnicy podczas skuwania nowszej warstwy elewacji na filarze hotelu Piast, vis-a-vis ulicy Piastowskiej.
Jak przekazał nam Sławomir Babik, inspektor nadzoru inwestorskiego, na razie nikt nie kwestionował obecności napisu. Wykończenie elewacji, jakie widzimy dziś, pozostanie w takim stanie. Na filarach jest już zaimpregnowana w odpowiedni sposób elewacja oryginalna, prawdopodobnie z lat 20. ubiegłego wieku.

"3 RAZY TAK" - malowane białą farbą - to, jak dziś byśmy powiedzieli, polityczne graffiti.
Do takiej właśnie odpowiedzi "trzy razy tak" w Referendum Ludowym 30 czerwca 1946 roku namawiali Polaków rządzący komuniści. Chodziło o zajęcie stanowiska ws. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej oraz utrwalenia zachodnich granic Polski na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej.

Napisy takie komuniści umieszczali w miejscach dobrze widocznych, charakterystycznych i często odwiedzanych.

Samo referendum z 1946 roku przeszło do historii jako symbol manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce. Podane do wiadomości wyniki mówiły o frekwencji na poziomie 91% i zdecydowanym TAK Polaków na wszystkie pytania. Z czasem historycy analizujący tzw. Archiwum Bieruta dotarli do rzeczywistych wyników. W 1946 roku 73% głosujących powiedziało NIE likwidacji Senatu, 58% było przeciwnych reformie rolnej. "TAK" Polacy w większości (66,9% głosujących) odpowiedzieli tylko na 3. pytanie: Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz także

2024-01-26, godz. 17:00, Wiadomości z regionu "Ruski targ" do rewitalizacji. Powstanie park kieszonkowy Od zamknięcia 'ruskiego targu' przy ul Reymonta w Opolu minęła niemal dekada. Niebawem teren doczeka się rewitalizacji. » więcej 2024-01-26, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Monika Ożóg nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków? Wpłynął taki wniosek Jak przekazał Radiu Opole Jarosław Draguć, dyrektor biura wojewody opolskiego, do urzędu wpłynął wniosek od Głównego Konserwatora Zabytków, który rekomenduje na to stanowisko dr hab. Monikę Ożóg. » więcej 2024-01-26, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Popkultura w Studiu M Radia Opole. "Liczą się emocje i energia" Zespół Popkultura przyjechał do Opola z przeglądem swoich utworów z dwóch poprzednich płyt i zapowiedzią trzeciej. Grupa wystąpi na żywo z udziałem publiczności w legendarnym Studiu M imienia SBB Radia Opole. » więcej 2024-01-26, godz. 14:15, Wiadomości z regionu W Radiu Opole jest nowy likwidator. To Jacek Kaczor, filmowiec i dziennikarz radiowy O powołaniu likwidatora poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na platformie X. » więcej 2024-01-26, godz. 12:39, Wiadomości z regionu "Ponownie mówimy stop". Opolski ratusz znów wydał negatywną decyzję ws. spalarni na Metalchemie Opolski ratusz już po raz drugi wydał negatywną decyzję w sprawie budowy spalarni odpadów medycznych i niebezpiecznych na Metalchemie. Inwestor odwołał się od pierwszej odmowy i może to zrobić także tym razem. Magistrat mówi jednak… » więcej
276277278279280281282
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »