Miód opolski przebadany. Zebrany z pasieki miejskiej w Opolu, która - przypomnijmy - stoi na dachu Centrum Usług Publicznych urobek jest pełnowartościowym miodem wielokwiatowym.
Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Warto dodać, że ule na CUP zostały zbudowane na bazie zużytych bębnów od pralek.
- Miód opolski zawiera aż 315 różnych pyłków - przekazuje Kinga Rodkiewicz z fundacji Odzyskaj Środowisko, która w Opolu realizuje projekt "Od pralki do ula".
- Między innymi z wierzby, żywokostu, kasztanowca, śliwy i lipy, ale z największą przewagą roślin kapustowatych. To potwierdza, że mamy do czynienia z miodem wielokwiatowym. Dodatkowym atutem tego miodu jest to, że jest on doprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawiera wziątki spadzi, co powoduje, że jest jeszcze dla nas bardziej zdrowy, zwłaszcza w tym okresie jesiennym.
Na dachu CUP w Opolu stoi 5 uli. W każdym żyje około 70 tysięcy pszczół krainek. To pasieka edukacyjna, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia z przyrody dla najmłodszych.