Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-27, 17:15 Autor: Adam Wołek/IAR

Opole jednak nie będzie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku

Przedstawiciele Opola w Warszawie [fot. facebook/PrezydentOpola]
Przedstawiciele Opola w Warszawie [fot. facebook/PrezydentOpola]
Opole jednak nie zostanie w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opole jednak nie zostanie w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opole już bez szans na Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku. Nie przeszło do dalszego, finałowego etapu tego prestiżowego konkursu. Wyniku naboru przedstawiono dziś (27.10) po południu w sali Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie przez cały tydzień trwały przesłuchania 12 polskich miast walczących o ten tytuł.
W finale znalazły się: Lublin, Bielsko - Biała, Katowice i Kołobrzeg. Listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej przedstawiła przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innila.

- Przygotowaliśmy dobrą ofertę i włożyliśmy w nią dużo pracy - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Uważamy, że sam start był wyzwaniem i dobrym sposobem na promocję miasta. Mamy perełkę, bo nasze miasto jest bogate w instytucje kultury czy uczelnie wyższe, przyciągające studentów. Ale to nie wszystko, bo Opole ma też przebogatą historię.

Oprócz Opola, z dalszej rywalizacji odpadło jeszcze 7 miast: Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Kielce, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń.

Dodajmy miasto, które otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie tylko promuje swoją ofertę kulturalną i organizuje różnorodne wydarzenia, ale dostaje szansę dodatkowego rozwoju infrastruktury kulturalnej, turystycznej i społecznej.

Dotychczas dwa polskie miasta otrzymały ten tytuł: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016. W 2029 roku ten tytuł będą dzierżyły dwa miasta: jedno w Polsce, drugie w Szwecji, gdzie trwa oddzielna rywalizacja.
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2023-11-16, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Prof. Anna Nasiłowska o książce "Mrożek. Biografia" 'Mrożek. Biografia' to książka, o której opowiadała w Opolu prof. Anna Nasiłowska. Historyczka literatury, literaturoznawczyni, krytyczka, poetka i pisarka była gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. Nad biografią Sławomira Mrożka… » więcej 2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej
373374375376377378379
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »