Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-26, 12:45 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole na ostatniej prostej w walce o miano Europejskiej Stolicy Kultury

Przedstawiciele ratusza w Warszawie [fot. facebook/PrezydentOpola]
Przedstawiciele ratusza w Warszawie [fot. facebook/PrezydentOpola]
Opole chce zostać w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opole chce zostać w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Jutro dowiemy się, czy Opole w 2029 roku masz szansę stać się Europejską Stolicą Kultury. Właśnie w piątek (27.10) znane mają być wyniki preselekcji. Nie wiadomo, ile miast znajdzie się w tej grupie. Na razie stolica regionu o ten tytuł rywalizuje z 11 miejscowościami z całej Polski.
Wczoraj w Warszawie przedstawiciele ratusza prezentowali przed komisją konkursową mocne strony miasta oraz to, jaki mają pomysł na realizację tego przedsięwzięcia.

- Ostatecznie tylko jedno miasto z Polski będzie wybrane. Mamy bardzo dużą konkurencję, bo wśród miast jest między innymi Toruń, Lublin, Katowice. Natomiast uważam, że mieliśmy bardzo dobrą i świetnie przygotowaną prezentację - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- W przygotowanie koncepcji tego, jak miałoby wyglądać, to nasze bycie stolicą kultury w 2029 roku zaangażowane były wszystkie jednostki kultury, również od pana marszałka, za co bardzo dziękuje, bo to był Teatr Kochanowskiego, Filharmonia Opolska i Muzeum Śląska Opolskiego. Mamy mnóstwo ciekawych pomysłów, co w 2029 roku w Opolu mogłoby się dziać. Padały pytania nie tylko dotyczące kultury, ale w ogóle funkcjonowania miasta, finansowania przedsięwzięcia.

Dodajmy, że w skład komisji wchodzą członkowie z różnych krajów. A w 2029 roku Europejską Stolicą Kultury będzie jedno miasto z Polski oraz jedno ze Szwecji.
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2023-11-16, godz. 16:00, Kultura i rozrywka 21. Opolska Jesień Literacka: Prof. Anna Nasiłowska o książce "Mrożek. Biografia" 'Mrożek. Biografia' to książka, o której opowiadała w Opolu prof. Anna Nasiłowska. Historyczka literatury, literaturoznawczyni, krytyczka, poetka i pisarka była gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej. Nad biografią Sławomira Mrożka… » więcej 2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej
270271272273274275276
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »