Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-05, 19:31 Autor: Daniel Klimczak/Jakub Biel

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole. Politycy dyskutowali o potrzebach samorządu

Wyborczy ring - współpraca rządu z samorządami [fot. Marcin Boczek]
Wyborczy ring - współpraca rządu z samorządami [fot. Marcin Boczek]
W przedwyborczej debacie Radia Opole, kandydaci ubiegający się o parlamentarny mandat, tym razem dyskutowali o roli samorządów.
Uczestników zapytaliśmy o to, jak powinny być one finansowane, a także czy ich sprawniejsze działanie zapewni im większa autonomia, czy może jednak silniejsza rola władz centralnych.

Marcin Oszańca z Trzeciej Drogi wskazywał, że reforma samorządowa przeprowadzona w roku 1999 była bardzo udana, co nie znaczy jednak, że funkcjonowania gmin, powiatów czy województw nie można poprawić.

- Zapędy centrelizacyjne są sprzeczne wręcz z zapisami konstytucji, bo konstytucja mówi o tym, żeby maksymalnie decentralizować państwo. To są zapędy władzy totalitarnej, autorytarnej - mówił.

Reprezentant Bezpartyjnych Samorządowców Mirosław Patoła przekonywał, że nic nie wzmacnia państwa tak, jak silny samorząd. Ten zaś można zbudować m. in. dzięki ich finansowaniu z podatku VAT.

- Dziś pieniądze najpierw idą do centrali, a potem wracają do samorządu. Przy tym systemie finansowania czy ta, czy druga władza, będzie miała zakusy na to, żeby wójta czy burmistrza tymi kartonikami uraczać - mówił.

Piotr Mielec z Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że społeczeństwo dobrze ocenia samorządy. W jego opinii ostatnie lata przyniosły jednak ich stopniową degradację.

- Od 2016 roku ta samorządność niszczona przez obóz władzy. Stworzył się już na pełną skalę klientelizm. Nie ma już mowy o tym, aby pozyskiwać dotacje w ramach jasnych reguł - stwierdził.

Grzegorz Peczkis z Prawa i Sprawiedliwości zauważał, że sprawność samorządu często zależy od kompetencji osób, które stoją na jego czele.

- Niektóre samorządy są zbyt małe i zbyt nieudolnie zarządzane, żeby tę rolę rzeczywiście spełniać. Mówię o sytuacji na przykład kolei na Opolszczyźnie. Osobiście codziennie dojeżdżam pociągiem do Gliwic. W ostatnich dniach ten pociąg po prostu nie jeździ. Szefowie naszego województwa nie potrafią temu zaradzić - dodał.

Janusz Siano z Mniejszości Niemieckiej wskazywał, że dzięki reformie samorządowej, wiele opolskich miast może się pochwalić dynamicznym rozwojem.

- Możemy sobie porównać, jak dzisiaj wygląda miasto Opole, czy inne miejscowości, gdzie masę inwestycji zostało poczynionych. Przecież to jest praca przede wszystkim samorządów i ludzi, którzy pracują w samorządach - argumentował.

Janusz Jakubów z Konfederacji przekonywał, że niemal ćwierć wieku istnienia samorządów to dobry czas na zweryfikowanie, czy wszystkie założenia reformy z 1999 roku okazały się korzystne.

- Wiadomo, że były uwagi co do tego podziału. Są takie gminy i powiaty, które chcą zmienić przynależność terytorialną, administracyjną. Wspomnę tutaj chociażby Racibórz. Jeżeli chodzi o powiat brzeski, to on jest gospodarczo i kulturalnie związany z Dolnym Śląskiem - wymieniał.

Kamila Jarońska z Lewicy mówiła natomiast o roli, jaką samorządy odgrywają w edukacji.

- Za organizację i finansowanie szkół w dużej mierze odpowiada samorząd. W obecnej sytuacji, kiedy mamy inflację, gminy wiejskie borykają się z ogromnymi problemami. Państwo musi odpowiednio finansować te zadania - zaznaczała.

Kolejna przedwyborcza debata w Radiu Opole już jutro (06.10). Jej tematem będzie bezpieczeństwo Polski, zarówno wewnętrzne, jak i militarne.
Marcin Oszańca
Mirosław Patoła
Piotr Mielec
Grzegorz Peczkis
Janusz Siano
Janusz Jakubów
Kamila Jarońska

Zobacz także

2023-08-01, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Opolska drogówka pilnuje bezpieczeństwa na trasie Tour de Pologne Od rana kilkudziesięciu opolskich policjantów z wydziału ruchu drogowego dba o bezpieczeństwo kierowców i kolarzy podczas wyścigu Tour de Pologne. Funkcjonariusze zabezpieczają między innymi czoło wyścigu. Spotkać ich można nie… » więcej 2023-08-01, godz. 12:00, Sport i turystyka Kolarze TdP już w drodze do Opola. "To wielkie wydarzenie". Trasę wyścigu śledzą dziennikarze Radia Opole Już dziś (01.08) do Opola przyjadą kolarze ścigający się w jubileuszowym 80. Tour de Pologne. Finisz IV etapu tegorocznej pętli odbędzie się na ul. Ozimskiej w Opolu. Zawodnicy o 12:00 wystartowali ze Strzelina na Dolnym Śląski… » więcej 2023-08-01, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Uwaga, kierowcy! W centrum Opola czekają was spore utrudnienia [ZDJĘCIA] Kilka minut po godzinie 16:00 przez Opole przejedzie peleton jubileuszowego, 80. Tour de Pologne. Będzie to finisz 4. etapu. W związku z tym kierowcy muszą się liczyć ze sporymi zmianami w organizacji ruchu. Część ulic już została… » więcej 2023-08-01, godz. 10:36, Sport i turystyka "To jest sport dla twardzieli, gladiatorów". Czesław Lang w Radiu Opole o Tour de Pologne Czwarty etap Tour de Pologne Strzelin - Opole ma 198,6 km, a barwny peleton zawodowych kolarzy będzie można zobaczyć m.in. w Niemodlinie, Tułowicach, Korfantowie, Strzeleczkach, Krapkowicach i Gogolinie. O randze wyścigu, rywalizacji… » więcej 2023-08-01, godz. 07:12, Wiadomości z regionu Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście… » więcej
480481482483484485486
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »