Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-10-03, 20:40 Autor: Ireneusz Prochera/Jakub Biel

"Wyborczy Ring" w Radiu Opole. Dyskutowano na temat środowiska

Debaty przedwyborcze w Radiu Opole [fot. Radio Opole]
Debaty przedwyborcze w Radiu Opole [fot. Radio Opole]
Kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, jego ochroną i wykorzystywaniem były tematem kolejnej debaty przedwyborczej w Radiu Opole. Na "Wyborczy ring" wyszli przedstawiciele siedmiu zarejestrowanych w woj.opolskim komitetów wyborczych, by opowiedzieć o swojej wizji ochrony środowiska, o tym co się udało, a co trzeba zmienić.
Roman Kolek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej mówił o potrzebie rozwijania zielonej energii i nie tylko. - Oczywiście, rozwijanie, w mojej ocenie, energetyki jądrowej, która jest ważnym kluczem dla uzupełnienia tej energii, ale także i regulacji dotyczących wykorzystania na większa skalę energii wiatrowej.

- Ekologia to są przede wszystkim te twarde rozwiązania w energetyce i ochronie natury, ale trzeba też pamiętać o edukacji - mówił Maciej Bluj reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców. - Ponieważ ta edukacja wciąż nie jest na wystarczającym poziomie, zarówno wśród młodych ludzi, ale też starszych, którzy podejmują decyzję, które mają wpływ na środowisko naturalne. Nasza odpowiedzialność nie jest tylko na tu i teraz, ale jest odpowiedzialnością dla przyszłych pokoleń.

Piotr Sitnik, reprezentujący Trzecia Drogę, wskazywał na szereg niepokojących w jego opinii faktów, wśród których wymienił opóźnienia w energetyce wiatrowej, sytuację rzek i lasów. - Jeżeli chodzi o nasze tereny Opolszczyzny, wszyscy się niepokoimy ogromną ilością, intensywnością, jeżeli chodzi o eksploatację lasów. Wycinki lasów widzimy wszyscy, w ogromnym zakresie lasów turawskich, borów stobrawskich czy innych regionów.

Piotr Wojtasik z Konfederacji stwierdził, że zadaniem dla jego ugrupowania jest ochrona polskich obywateli przed - jak to określił - szaleństwem klimatycznym wynikającym z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - A nasz rząd poddaje się tej polityce klimatycznej, która będzie drenować kieszenie zwykłych Polaków. To jest szalona polityka, która sprawi, że Polacy będą jeszcze biedniejsi. Jesteśmy przeciwko zakazowi samochodów spalinowych, gdyż to ograniczy wolność naszych obywateli.

- Jeżeli wypowiadamy słowo "przyszłość", to musimy je od razu skojarzyć ze słowem "środowisko" - przekonywał Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej. - Gdy pytamy ludzi młodych "co ich interesuje?", odpowiadają: "zmiana klimatu, ochrona planety, ochrona bioróżnorodności, walka o czystą wodę, dostęp do czystej wody, ochrona lasów, przegrzewanie się miast, zostawieni planety przyszłym pokoleniom w stanie należytym". Nasz program idzie w tym kierunku, aby to osiągać.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że wybory 15 października to będzie również w temacie ochrony środowiska spór o dwie wizje Polski. - Z jednej strony mamy wizję zrównoważonego rozwoju. Takiej bardzo dobrze rozumianej transformacji, bo ona jest potrzebna, energetycznej, ewolucyjnej, uwzględniającej uwarunkowania, jakie są u nas, w Polsce. Z drugiej strony mamy wizję, całkowitego podporządkowania się instytucjom unijnym.

Kamila Jarońska z Nowej Lewicy zwracała uwagę na konieczność tworzenia parków narodowych, zarzucając rządowi zaniechania w tym względzie, mimo deklaracji.

- Mijają dwa lata. Żaden Park Narodowy nie powstał. Ta kwestia jest szczególnie ważna dla Opolszczyzny, ponieważ w województwie opolskim nie mamy jeszcze żadnego parku narodowego.

Środowa ( 04.10) debata w Radiu Opole po godzinie 17.00 poświęcona będzie ochronie zdrowia i systemowi wsparcia socjalnego.
Roman Kolek
Maciej Bluj
Piotr Sitnik
Piotr Wojtasik
Ryszard Wilczyński
Wojciech Komarzyński
Karolina Jarońska

Zobacz także

2023-11-01, godz. 15:30, Wiadomości z regionu „Zawsze ich wspieramy”. Harcerze sprzedają znicze przed cmentarzem w Opolu Przed cmentarzem komunalnym w Opolu-Półwsi jak co roku można spotkać druhny i druhów 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, którzy sprzedają znicze. » więcej 2023-11-01, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Uszyc będą mieli bezpośrednie połączenie autobusowe do Opola Jest porozumienie pomiędzy powiatem kluczborskim a stolicą regionu na organizację transportu publicznego na trasie Uszyce-Opole. Realizowany będzie przez PKS Kluczbork. Autobusy kursujące na tej linii będą zatrzymywać się na przystankach… » więcej 2023-11-01, godz. 13:24, Wiadomości z regionu Na renowację zabytkowych pomników. Kwesty na cmentarzu w Opolu-Półwsi Kilkanaście osób kwestuje przed cmentarzem w Opolu-Półwsi. Cele są różne - to renowacja zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej, ekshumacja i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych czy wsparcie Hospicjum „Betania”. » więcej 2023-11-01, godz. 12:15, Wiadomości z regionu "To czas by wspomnieć tych, których z nami nie ma". Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich Jak co roku mieszkańcy tłumnie odwiedzają opolskie cmentarze, na których spoczywają ich bliscy, znajomi, przyjaciele. Pogodna aura sprawia, że od rana na nekropoliach widać większy ruch niż zazwyczaj. » więcej 2023-11-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy ul. Krakowskiej mogą już pić wodę z kranu. Jest komunikat sanepidu Woda z wodociągu publicznego zaopatrującego ulicę Krakowską w Opolu jest już zdatna do spożycia. Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu, podczas badania próbek wody pobranych w poniedziałek (30.10) nie stwierdzono… » więcej
330331332333334335336
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »