Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-29, 16:58 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel/PAP

NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie

Opolski NIK prezentuje nieprawidłowości w sprawie działań służb podczas COVID-19 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolski NIK prezentuje nieprawidłowości w sprawie działań służb podczas COVID-19 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolski NIK prezentuje nieprawidłowości w sprawie działań służb podczas COVID-19 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Opolski NIK prezentuje nieprawidłowości w sprawie działań służb podczas COVID-19 [fot. Monika Matuszkiewicz-Biel]
Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała prawidłowość działań służb w trakcie pandemii koronawirusa. Kontrolą objęte były działania między innymi byłego wojewody Adriana Czubaka oraz USK w Opolu. Ministerstwo Zdrowia w stanowisku do raportu NIK, stanowiącym jego załącznik, podnosiło m.in., że w czasie obowiązywania stanu epidemii priorytetem było szybkie i skuteczne wprowadzanie rozwiązań ratujących zdrowie i życie ludzi.
NIK poinformowała, że skierowano zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę, polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

- Z naszej kontroli wynika, że koszt adaptacji obiektu CWK na szpital tymczasowy został zawyżony o 2,7 miliona złotych. Na jego utworzenie i funkcjonowanie wydano 46,7 milionów złotych, z czego 11,8 miliona złotych na roboty budowlane - mówi Celina Augustyn z opolskiej delegatury NIK-u.

- Sposób pozyskania wykonawcy inwestycji stanowi białą plamę na kartach inwestycji prowadzonej przez Opolski Urząd Wojewódzki. Po pierwsze nie udokumentowano procesu rozeznania firm budowlanych, w tym również nie udokumentowano przez kogo został wskazany wykonawca, był nim Mostostal Zabrze, skoro okazał się on być najlepszym z możliwych wykonawców. Mówię, najlepszym, bo był jedyny.

- Stwierdzono, że o 1,24 miliona złotych zawyżono koszty przygotowania szpitala tymczasowego. Jak ustalono, wykonawca w rozliczeniu z zamawiającym podwyższył ceny od ponad 30 procent do blisko 330 procent - dodaje Miron Rokujżo z opolskiej delegatury NIK-u.

- Promiennik ciepła, który został wykonany w rozliczeniu z wojewodą, jego wartość została wykazana na 523 tysiące złotych, a wraz z podłączeniem na 800 tysięcy złotych. Badanie dokumentacji księgowej podwykonawców, producentów ujawniło, że to były zwykłe grzejniki, które podwykonawca kupił za 62 tysiące złotych.

Dodatkowo, jak podaje NIK, nie zapewniono rzetelnego nadzoru nad zakupami aparatury medycznej. Przykładem jest urządzenie do automatycznego cięcia i pakowania blistrów leków o wartości prawie 870 tysięcy złotych. Taki sprzęt na 21 szpitali tymczasowych miało tylko Opole.

- Kolejne nasze ustalenia dotyczą izolatoriów. Jak się okazało, dwa największe były w dwóch opolskich hotelach - DeSilva i Mercure - dodaje Celina Augustyn.

- Hotel Mercure przyjął w okresie 9 miesięcy 166 pacjentów, a hotel DeSilva, w którym zapewniono 110 pokoi, nie wykorzystano ani jednego miejsca. Łącznie za utrzymanie miejsc w gotowości w obu tych hotelach wydatkowano 993 tysiące złotych, z tego na utrzymaniu izolatorium w hotelu DeSilva przeznaczono 530 tysięcy złotych.

Ponadto NIK wykazał, że roboty budowlane związane z adaptacją CWK na szpital tymczasowy wykonano bez uzyskania wymaganej decyzji o pozwolenie na budowę. Dodatkowo przez 7 miesięcy nie było wymaganej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, a szkolenia ppoż. przeprowadzone były przez osoby bez uprawnień.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz byłego wojewody opolskiego Adriana Czubaka, jednak nie odbierał telefonu.

Ministerstwo Zdrowia w stanowisku do raportu NIK, stanowiącym jego załącznik, podnosiło m.in., że w czasie obowiązywania stanu epidemii priorytetem było szybkie i skuteczne wprowadzanie rozwiązań ratujących zdrowie i życie ludzi, w szczególności poprzez zabezpieczenie odpowiedniej dostępności kadry medycznej. Resort podnosił też m.in., że w informacji o wynikach kontroli zawarto wybiórcze dane, sugerujące nieprawdziwy obraz stanu faktycznego.

Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśliło, że wszelkie działania związane z organizacją szpitali tymczasowych służyły ochronie życia i zdrowia obywateli, były staranne, rzetelne i nakierowane na najwyższą dbałość o środki publiczne.
Celina Augustyn 1
Miron Rokujżo
Celina Augustyn 2

Zobacz także

2023-11-15, godz. 10:44, Wiadomości z regionu Lekarze z USK w Opolu opracowali darmową aplikację dla chorych na pokrzywkę przewlekłą Zespół alergologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracował polską wersję aplikacji ułatwiającej pacjentom i lekarzom ocenę stopnia nasilenia i kontroli objawów przewlekłej pokrzywki. Można ją pobrać nieodpłatnie… » więcej 2023-11-15, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Czas na przedśpiew do 32. finału WOŚP. W Opolu rusza nabór wolontariuszy W samo południe ruszają zapisy do bazy wolontariuszy 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu. Jest 350 wolnych miejsc dla zainteresowanych kwestowaniem na rzecz Orkiestry. » więcej 2023-11-15, godz. 10:16, Wiadomości z regionu Nowe "elektryki" już w Opolu. Na ulice miasta wyjadą za kilka tygodni Nowe autobusy elektryczne dotarły do zajezdni opolskiego MZK - potwierdziła na antenie Radia Opole rzecznik zakładu Ewelina Laxy. Po spełnieniu formalności, inspekcjach technicznych i ich ubezpieczeniu za kilka tygodni rozpoczną kursowanie… » więcej 2023-11-15, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Colloquium Opole 2023, czyli demokracja z wielu perspektyw na konferencji naukowej w Opolu Szeroko rozumiana demokracja jest tematem dwudniowej, międzynarodowej konferencji naukowej Colloquium Opole 2023. To wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Opola oraz Instytutu Śląskiego. » więcej 2023-11-14, godz. 21:30, Wiadomości z regionu W Opolu powstaje Miejski Klaster Energii. "Żeby mieszkańcy płacili mniej za prąd i ciepło" Racjonalne gospodarowanie zasobami miejskimi, pozyskiwanie dofinansowania z Unii Europejskiej na odnawialne źródła energii, a przede wszystkim zmniejszenie ceny prądu dla mieszkańców miasta. Takie są główne założenia Miejskiego… » więcej
375376377378379380381
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »