Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2023-10-26, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Opole na ostatniej prostej w walce o miano Europejskiej Stolicy Kultury Jutro dowiemy się, czy Opole w 2029 roku masz szansę stać się Europejską Stolicą Kultury. Właśnie w piątek (27.10) znane mają być wyniki preselekcji. Nie wiadomo, ile miast znajdzie się w tej grupie. Na razie stolica regionu o… » więcej 2023-10-26, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Rozbudowa DK 40 w Głuchołazach. "Zabierają część mojej działki" - skarży się mieszkanka [INTERWENCJA] Za niespełna dwa lata w Głuchołazach będzie nowy most na przepływającej przez miasto rzece. Rozbudowany zostanie także 900-metrowy odcinek drogi krajowej nr 40. Koszt inwestycji to ponad 38 mln zł. W tej kwocie jest m.in. budowa chodników… » więcej 2023-10-26, godz. 08:46, Wiadomości z regionu Duża niecka "Wodnej Nuty" w Opolu nieczynna. Są przekroczenia bakteriologiczne Duża niecka krytej pływalni Wodna Nuta w Opolu znów nieczynna. Jak informuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji służby sanitarne stwierdziły w wodzie wprowadzanej z systemu cyrkulacji obecności bakterii Pseudomonas aeruginosa, czyli… » więcej 2023-10-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Centrum Integracji Społecznej w Strzelcach Opolskich znów działa. "Ludziom trzeba pomóc" W Strzelcach Opolskich ponownie uruchomiono Centrum Integracji Społecznej. Placówka została zamknięta w marcu, ponieważ prowadzące je stowarzyszenie borykało się z problemami kadrowymi i finansowymi. Teraz CIS jest pod skrzydłami… » więcej 2023-10-26, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Opolszczyzna ma nowy rezerwat przyrody. Wchodzić do niego nie wolno Liczy blisko 114 hektarów i jest największym oraz najmłodszym chronionym obszarem przyrodniczym na Opolszczyźnie. W dolinie Odry powstał rezerwat przyrody 'Narok'. Decyzję o jego powołaniu podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska… » więcej
322323324325326327328
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »