Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-27, 18:12 Autor: Adam Wołek

"Cześć i chwała bohaterom". 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego [ZDJĘCIA]

84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
84. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego [fot. Jarosław Madzia]
Dziś (27.09) mijają 84 lata od powołania Polskiego Państwa Podziemnego, największej organizacji konspiracyjnej posiadającej swoje struktury na wzór państwa.
Wojewódzkie obchody upamiętniające bohaterów walk o niepodległość w czasie II wojny światowej odbyły się w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Te uroczystości mają oddać im cześć.

- Pamięć o nich musi pozostać żywa - powiedział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ci bohaterowie, którzy wtedy narażali swoje życie, dali podwaliny pod niepodległe państwo polskie. Te uroczystości mają o tym przypominać i oddać hołd bohaterom.

- Organizacja państwa podziemnego to dowód na to, że Polacy cenią wolność - dodał wiceprezydent Opola Przemysław Zych. - Organizacja pokazała, że Polacy to dumny naród i nie godzą się z podległością. To była największa i najlepiej zorganizowana instytucja konspiracyjna.

- Polacy zaczęli się organizować już przed podpisaniem aktu kapitulacji w kampanii wrześniowej - mówi Piotr Stanek, historyk z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - Już wtedy powstała idea o utworzeniu podziemnego państwa. To była idea walki i niezgody na sytuację. Każda następna cegiełka dała efekt w postaci Armii Krajowej.

- Organizatorzy państwa podziemnego byli naszymi wzorami - mówił opozycjonista w czasach PRL Wiesław Ukleja. - Konspirowaliśmy wzorem państwa podziemnego. To kontynuacja myśli niepodległościowej od czasów zaborów po opozycję w PRL.

Polskie Państwo Podziemne zostało rozwiązane 1 lipca 1945 roku.
Sławomir Kłosowski
Przemysław Zych
Piotr Stanek
Wiesław Ukleja

Zobacz także

2023-11-09, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Opole: plac przed dworcem PKP zmienia się. "Listopad to idealny termin na nasadzenia" Prace na opolskim placu dworcowym im. Olgi Sipowicz 'Kory' idą pełną parą. Obecnie stworzone tam 'kopce' pokrywane są trawą, a w przyszłym tygodniu pojawić się na nich mają drzewa. Ma być ich 50. » więcej 2023-11-09, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Kobiety spod znaku Rodła tematem wystawy z okazji 11 listopada w Opolu 'Nieugięte w marzeniach o polskim Śląsku' - to wystawa przygotowywana z okazji nadchodzącego święta 11 listopada przez Archiwum Państwowe oraz Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2023-11-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Dlaczego na "Wodnej Nucie" w Opolu jest zimno? Kierownik pływalni tłumaczy 'To, że jest zimno, jest prawdopodobnie efekt tego, że cały czas trwa naprawa systemu wentylacji' - tak na interwencje w sprawie 'Wodnej Nuty' w Opolu odpowiada jej kierownik, Bartłomiej Bonk. Przypomnijmy, do Radia Opole zgłosili się… » więcej 2023-11-08, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Opole+, czyli całe miasto w jednej aplikacji mobilnej. "To początek, będziemy ją rozbudowywać" Wszystkie usługi miejskie w jednej, innowacyjnej aplikacji. Tak o Opole+ mówiono na konferencji prasowej prezentującej nowe narzędzie mobilne, które już można pobierać z internetu. » więcej 2023-11-08, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Reporterzy Radia Opole dzielili się swoją wiedzą z uczniami LO 8 w Opolu Jak tworzy się materiał informacyjny, na czym polega praca newsroomu, jak wygląda codzienna praca dziennikarza? - to tylko część informacji, jakich dziś (08.11) mogli się dowiedzieć uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu… » więcej
310311312313314315316
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »