Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-16, 19:40 Autor: Agnieszka Stefaniak

Tu wszystko jest smaczne, bo z sercem. W Opolu trwa 23. Jarmark Franciszkański [ZDJĘCIA]

23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
23. Jarmark Franiszkański [fot. Agnieszka Stefaniak]
Jest miód, mydło i znajdzie się też powidło. Kilkadziesiąt kramów kusi odwiedzających tegoroczny 23. Jarmark Franciszkański. Oprócz zakupów jarmark jest okazją, by dofinansować zakonników, którzy zbierają fundusze na remont dachu zabytkowego budynku klasztoru.
Od 23 lat, choć jarmark jest franciszkański, o jego kształcie decydują również osoby świeckie. W tym gronie jest Antoni Majewski, który wspomina pierwszy jarmark.

- I on się dzisiaj rozwija tak, jak myśmy chcieli. Myślę, że to jest jeszcze przyszłość, co się wyprofiluje, bo ten kącik taki artystyczny, malarski, to jest myślę, że przed nami. Do 25. jarmarku, jak wszystko pójdzie dobrze, to ta północna strona kościoła będzie w całości przeznaczona dla artystów - mówi Antoni Majewski.

Ale nazwa zobowiązuje, dlatego na tegorocznym jarmarku obok stałego już punktu - czyli franciszkańskich krówek jest franciszkański kołocz i franciszkański smalec, który przygotowuje Maria Białek.

- Słoninka i boczek. A potem przyprawy, to co najważniejsze. Cebulka z jabłkiem duszona, tymianek, koperek, rozmaryn, pieprz ziołowy, pieprz czarny i oczywiście sól kamienna, niejodowana z Kłodawy.

Kanapki z takim smalcem spróbować może każdy, a odwdzięczyć można się wrzucając datek do skarbonki. A jej ostrość na podniebieniu można przebić franciszkańską konfiturą.

- Zbieraliśmy w ogródkach swoje owoce i robiliśmy z tego przetwory. Mamy dżem z brzoskwini, ze śliwki, z czarnej i czerwonej porzeczki. Mamy też bardzo dobrą na zimę już, taką rozgrzewającą cytrynkę - mówi Agnieszka Mroz z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Odwiedzając jarmark warto zajrzeć do ogrodu przy klasztorze i obowiązkowo do kościoła, gdzie pochowani są Książęta Opolscy.

- Zapraszamy nie tylko na ulice wokół, ale i do środka. Na przykład do naszej sali ANAVIM. Ci, którzy odwiedzą podziemia i zachowają bilet, tam właśnie w sali mogą dostać franciszkańską lemoniadę - mówi o. Lucjusz Wójtowicz, gwardian Klasztoru Franciszkanów.

A dla ducha - można nabyć np. najnowszą publikację o opolskich franciszkanach, wysłuchać koncertu lub wykładu. W niedzielę (17.09) gość specjalny jarmarku. Ojciec dr Grzegorz Witold Salamon mówił będzie o historii wybitnego myśliciela franciszkańskiego - bł. Jana Dunsa Szkota.
Antoni Majewski
Maria Białek
Agnieszka Mroz
o. Lucjusz Wójtowicz

Zobacz także

2024-11-28, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Krytycznie o Kartezjuszu dziś w ramach cyklu Pogadalnia w MŚO 'Myślę, więc nie jestem sam' - to tytuł najbliższego spotkania w ramach Pogadalni, czyli cyklu spotkań filozoficznych w Opolu. Mają one otwartą formułę zarówno dla tych, którzy chcą się włączyć do dyskusji, jak i tych, którzy… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36, Wiadomości z regionu Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana w okolicach ulicy Budowlanych. Natomiast druga będzie znajdować się w rejonie… » więcej 2024-11-28, godz. 13:30, Gospodarka To już pewne. Opolanie zapłacą wyższy podatek od nieruchomości Od nowego roku mieszkańcy Opola zapłacą więcej za swoje nieruchomości. Podatek od zabudowań mieszkalnych, gospodarczych oraz gruntów wzrośnie od blisko 3 do 8 procent. Ta najwyższa podwyżka dotyczy przedsiębiorców, którzy mają… » więcej 2024-11-28, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Ludzie mediów wspominali Tadeusza Horoszkiewicza Postać Tadeusza Horoszkiewicza, nestora opolskiego dziennikarstwa, została przypominana w ramach cyklu 'Twarze Opola'. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu zabrali się jego przyjaciele, bliscy, współpracownicy i ludzie mediów… » więcej 2024-11-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Opolski oddział IPN upamiętnił Augustyna Kośnego. Jest tablica pamiątkowa i wystawa Był działaczem społecznym, politycznym, ale też lekarzem i uczestnikiem II Powstania Śląskiego. Mowa o Augustynie Kośnym, który od dziś (27.11) ma swoją tablicę na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Data jest szczególna… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »