Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-06-05, godz. 21:36, Wiadomości z regionu "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem, badają wszystkie służby środowiskowe. » więcej 2023-06-05, godz. 17:47, Kultura i rozrywka Muzycy już się stroją. 60. KFPP to dwie orkiestry i sekcja smyczków prosto z Polskiego Radia [ZDJĘCIA] Muzycy towarzyszący artystom 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu już zameldowali się w amfiteatrze. Rusza wielkie strojenie czyli tzw. soundcheck, w którym najkrócej chodzi o to, by wszystko było dobrze słyszane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:26, Kultura i rozrywka Złote elementy na diamentowy jubileusz KFPP. Zaglądamy do opolskiego amfiteatru [ZDJĘCIA] Dwie złote sześćdziesiątki, po dwóch stronach sceny, do tego prawdziwe ledowe szaleństwo. Budowa dekoracji do 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej jest już na ostatniej prostej. Po zmroku przyjdzie czas na balans kamer i diod a… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30, Wiadomości z regionu W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która gości na opolskich bulwarach jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i… » więcej 2023-06-05, godz. 11:40, Wiadomości z regionu Spór o transport na trasie Opole - Kluczbork. LUZ z odmową zmiany rozkładu jazdy [INTERWENCJA] Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd w uzasadnieniu podkreśla, że zaproponowane kursy mogą kolidować z już… » więcej
534535536537538539540
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »