Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-06-30, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Maseczki do kosza. Od soboty (1.07) odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce Z 1. lipca żegnamy pandemię COVID-19. Formalnie, decyzją rządu, odwołany zostaje stan zagrożenia epidemicznego. Od soboty nie trzeba nosić maseczki w szpitalach czy przychodniach. Szczepienia przeciwko koronawirusowi dla kadry medycznej… » więcej 2023-06-29, godz. 21:30, Kultura i rozrywka Wakacyjny konkurs Archiwum Państwowego w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu organizuje konkurs wakacyjny. Zadanie jest proste, wystarczy zrobić pionowe zdjęcie cyfrowe, dodać tytuł określający miejsce oraz prowadzoną w nim działalność, wypełnić formularz i wysłać do archi… » więcej 2023-06-29, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Część uschniętych roślin na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne wymaga wymiany Wykonawca ogrodów wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne znów będzie musiał wymienić uschnięte rośliny. Przyczyną takiego zjawiska miała być awaria systemu nawadniającego. Wymiana nasadzeń zostanie zrealizowana… » więcej 2023-06-29, godz. 10:45, Wiadomości z regionu "Profilaktyka ma moc". Opolska rada kobiet zachęca do udziału w obywatelskim czwartku dla zdrowia Taka profilaktyka ma moc, ale trzeba dokładnie ją poznać - opolanki zachęcają do udziału w dzisiejszych (29.06) warsztatach samobadania piersi. To inicjatywa działającej w Opolu rady kobiet, w ramach tzw. obywatelskich czwartków w… » więcej 2023-06-29, godz. 07:28, Wiadomości z regionu Awans opolskich uczelni w rankingu Perspektywy 2023 Uniwersytet Opolski na 24. miejscu w tegorocznym Rankingu Uczelni Akademickich Perspektyw. To znaczący awans, bo w porównaniu z rokiem poprzednim o 6 pozycji. Politechnikę Opolską odnotowano na 48. miejscu ex aequo z sześcioma innymi… » więcej
506507508509510511512
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »