Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-07-18, godz. 09:42, Wiadomości z regionu Coraz dalej od domu i ani myśli wracać. Pelikan z opolskiego zoo jest we Wrocławiu Pelikan, który uciekł z opolskiego ogrodu zoologicznego przemieścił się do Wrocławia. Pracownicy zoo otrzymali filmik z ptakiem-uciekinierem w roli głównej z sąsiedniego województwa. » więcej 2023-07-17, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem". Wiceminister Ociepa w Radiu Opole - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem [NATO-red.], gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, pytany… » więcej 2023-07-15, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Mamy Lato w Radiu Opole. Tym razem "niesamowitym miejscem" były Głuchołazy [ZDJĘCIA, FILM] Za nami druga plenerowa wyprawa w ramach wakacyjnego cyklu 'Niesamowite miejsce'. Dzisiaj (15.07) audycję poprowadziliśmy z Głuchołaz. A okazją do tego był trwający Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka. » więcej 2023-07-15, godz. 17:16, Sport i turystyka Odra Opole przegrała z Ruchem Chorzów. To kolejny sparing przed startem rozgrywek Odra Opole zmierzyła się w przedsezonowym meczu z ekstraklasowym Ruchem Chorzów i przegrała 0:2. » więcej 2023-07-15, godz. 13:20, Kultura i rozrywka Tłumy na inauguracji głuchołaskiej Kropki. Radio Opole jest na miejscu [ZDJĘCIA] - Takich tłumów jeszcze na piątkowym koncercie nie mieliśmy - ocenia Paweł Konieczny, pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej Kropka. 15 jubileuszowa impreza ruszyła wczoraj (14.07) w Głuchołazach. Festiwal… » więcej
488489490491492493494
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »