Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-08-12, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Wakacyjna akcja Radia Opole "Mamy Lato" zagości w Kamieniu Śląskim W wakacyjne soboty odwiedzamy z naszymi mikrofonami niezwykłe, niesamowite miejsca na mapie Opolszczyzny. Tym razem w ramach akcji 'Mamy Lato' wybierzemy się do oddalonego o nieco ponad 20 km Kamienia Śląskiego, gdzie odwiedzimy tamtejszy… » więcej 2023-08-11, godz. 19:45, Kultura i rozrywka Opole - Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku? Będzie o to zabiegać Teraz jest stolicą polskiej piosenki, ale jest szansa, że w 2029 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Opole stara się o to miano w ministerstwie kultury. Na razie opolscy urzędnicy poinformowali resort o tym, że chcą dołączyć… » więcej 2023-08-11, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski w Radiu Opole: "To będzie najbardziej brutalna kampania w historii trzeciej RP" - To będzie najbardziej brutalna kampania w historii trzeciej RP - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister rolnictwa, poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski. - Zjednoczona Prawica to bardzo silna drużyna - dodał parl… » więcej 2023-08-10, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Wymogi PZPN kontra projekt. Dyskusja o budowie nowego stadionu w Opolu trwa - PZPN co roku zmienia wymogi i nie jesteśmy w stanie wiedzieć o nich wcześniej - tak sprawę braku boiska treningowego z podgrzewaną murawą dla walczącej o ekstraklasę Odry Opole komentuje Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego… » więcej 2023-08-10, godz. 15:05, Wiadomości z regionu Opole: mieszkańcy chcieli zakupić 100 budek dla jerzyków, ale pieniędzy nie wystarczyło Miało być 100, będzie o blisko połowę mniej. Mowa o budkach lęgowych dla jerzyków. Powodem zmniejszenia liczby domków jest zbyt droga oferta przetargowa. Miasto na ten cel przygotowane miało 10 tysięcy złotych, a wykonawca zażyczył… » więcej
466467468469470471472
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »