Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-10-13, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Przybyło wyborców w Opolu. "Wielu z nich to studenci" 5490 osób dopisało się do rejestru wyborców w Opolu. To prawie trzy razy więcej niż w poprzednich wyborach do parlamentu w 2019 roku. Zaświadczenia o prawie do głosowania odebrało 1605 opolan, dla porównania w 2019 było to 991 … » więcej 2023-10-13, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Arkadiusz Wiśniewski do mieszkańców Opola: głosujcie na demokratyczną opozycję - Czas wybrać zmiany. Proszę opolan, by zagłosować na demokratyczną opozycję - przekazał dzisiaj (13.10) na briefingu prasowym prezydent stolicy województwa Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2023-10-12, godz. 16:14, Wiadomości z regionu Bardzo trudne popołudnie kierowców w Opolu - stoją w gigantycznym korku [ZDJĘCIA] Korek-gigant utworzył się w Opolu na Piastowskiej i ulicach dojazdowych. Oprócz dużego natężenia ruchu, na sąsiedniej ulicy Katedralnej toczą się prace przy instalacji gazowej. » więcej 2023-10-12, godz. 15:48, Wiadomości z regionu "Reakcja to nasz obowiązek". Przemoc domowa nie dzieje się w ciszy [INTERWENCJA] - Brak reakcji to przestępstwo - przypomina Tamara Tymowicz, dyrektorka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Opolu, odpowiadając na interwencję Radia Opole dotyczącą zatrzymania 31-latka, który stanie przed sądem za przemoc wobec bliskich… » więcej 2023-10-12, godz. 13:03, Kultura i rozrywka Tytułowa "Hela" ma w sobie siłę. Anna Kasperska gościem Opolskich Lam Reżyserka Anna Kasperska była gościem 21. Festiwalu Filmowego 'Opolskie Lamy'. Film 'Hela' to jej pełnometrażowy debiut. Opowiada historię pensjonariuszki zakładu opiekuńczo-wychowawczego. Bohaterka stara się odzyskać młodszą siostrę… » więcej
335336337338339340341
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »