Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-11, 14:03 Autor: Jakub Biel

Opolskie obchody nowego święta - ku pamięci najmłodszych ofiar wojny

Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny przy pomniku Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego [fot. Sławomir Mielnik]
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wykład poświęcony dzieciom, które zginęły podczas II wojny światowej oraz msza święta w ich intencji - te wydarzenia złożyły się na opolskie obchody pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
- Sejm przyjął ustanowienie tego święta jednogłośnie i to warto podkreślić - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - Bardzo dobrze, że to święto ustanowiono. Musimy o tym pamiętać, że 2 miliony 200 tysięcy najbardziej bezbronnych osób, czyli dzieci zostało zamordowanych w tym okresie II wojny światowej. Choćby to woła o pomstę do nieba i woła o pamięć. Dlatego to święto dzisiejsze jest i mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie uczestniczyło w nim coraz więcej dzieci, przedstawicieli szkół.

- Wojna, niestety, bezpośrednio dotykała również dzieci - mówi dr Piotr Stanek z Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- My często myślimy, że żołnierze to dorośli mężczyźni w wieku poborowym, ale wielokrotnie zdarzało się w czasie II wojny światowej, że mniejsze lub większe grupy ochotników, niepełnoletnich walczyło, no i później dzieliło ten zwykły żołnierski los, czyli również niewolę, poniewierkę i martyrologię. I tak się złożyło, że na Śląsku Opolskim w Stalagu 344 Lamsdorf takich chłopców i dziewcząt było około 1000.

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny to nowe święto państwowe uchwalone w lipcu przez Sejm RP. Jak wskazano w uchwale, święto ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Sławomir Kłosowski
dr Piotr Stanek

Zobacz także

2023-11-23, godz. 10:40, Wiadomości z regionu "To koniec pewnej historii". Paweł Kawecki, członek zarządu WiK-u o odwołaniu prezesa Ireneusza Jakiego - Myślę, że to koniec pewnej historii, pewnego rozdziału - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole członek zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Paweł Kawecki, odnosząc się do odwołania prezesa Ireneusza Jakiego. » więcej 2023-11-22, godz. 17:00, Gospodarka Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. "Rozmawiamy o najnowszych technologiach i zarządzaniu energią" Energetykę i ekologię odmieniają przez wszystkie przypadki. W Opolu trwa Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki. Poza wykładami na Politechnice Opolskiej, odbędzie się też wyjazd studyjny do pierwszej w Niemczech samowystarczalnej energetycznie… » więcej 2023-11-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Delegacja z Ukrainy z wizytą w opolskim szpitalu ginekologicznym. "Partnerstwo jest możliwe" Wymiana doświadczeń, a w przyszłości partnerstwo i współpraca. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu gości lekarzy i pielęgniarkę z Obwodowego Centrum Perinatalnego w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie. » więcej 2023-11-22, godz. 12:22, Wiadomości z regionu Paweł R. oskarżony o zabójstwo. Miał pobić i podpalić ofiarę. Do winy się nie przyznaje Dożywocie grozi 31-letniemu Pawłowi R., któremu postawiono zarzut zabójstwa o 10 lat starszego mężczyzny. » więcej 2023-11-22, godz. 11:46, Wiadomości z regionu Drogowy recydywista uchwycony policyjnym wideorejestratorem w Żelaznej [FILM] Jechał blisko 110 km/h przy obowiązującej „50”. Namierzyli go wideorejestratorem policjanci. Konsekwencje 'słono' kosztowały. » więcej
328329330331332333334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »