Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-09-07, 16:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Integracja i dobra zabawa. Ruszyły 22. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jarmark Niezwykłości w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Osoby z niepełnosprawnościami przejęły symboliczne klucze do bram Opola. W stolicy regionu ruszyły 22. Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie dla wielu jego uczestników jest okazją do wyjścia z domu i integracji środowiska.
- Syn Tomek uczęszcza do Środowiskowego Ośrodka Samopomocy "Magnolia". To ważne wydarzenie, że móc się integrować ze zdrowymi osobami, żeby pokazać się po prostu. Pokazać, że to nie jest tak, że jesteśmy pozamykani - mówi pani Gabriela.

- Pierwszy raz mamy okazję uczestniczyć w takiej imprezie. Lila jest moją siostrzenicą i porusza się na wózku. Dopiero próbuje się odnaleźć tutaj jako osoba z niepełnosprawnością. Na takiej imprezie możemy np. dowiedzieć się, że jest tu wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, ale też wielu pomocnych rzeczy - dodaje pani Lidia.

- Blisko 10% mieszkańców naszego województwa to osoby z niepełnosprawnością - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Chcemy pokazać ich umiejętności, ich dorobek i radość. Będziemy też informować rodziny osób z niepełnosprawnościami, jak zaopatrzyć się w taki nowoczesny sprzęt. Będzie można się dowiedzieć, skąd wziąć pieniądze na ten sprzęt, więc o różnych formach dofinansowania.

- To takie spotkanie w ramach festiwalu jest okazją do szerszego podyskutowania o tym, co jeszcze w mieście możemy dla tych osób zrobić - dodaje Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Wydarzeniu na pl. Wolności w Opolu towarzyszy Jarmark Niezwykłości, podczas którego prezentowane jest rękodzieło osób niepełnosprawnych.

- Reprezentujemy Dom Pomocy Społecznej w Prudniku, mamy tu prace uczestników terapii zajęciowej - mówi Katarzyna Grabowska, terapeuta zajęciowy. - To nie jest głównie ceramika, opieramy się też na papieroplastyce, mamy też zajęcia z muzykoterapii. Pracuję głównie jako ceramik i widzę efekty tej terapii, widzę zaangażowanie osób, które wychodzą z pokoi i przychodzą do terapii. To pokazuje, że jednak ta starość nie musi być taka smutna i "stara" w tych DPS-ach.

- Jest bardzo duże zainteresowanie, ludzie przychodzą, oglądają, mogą się zapoznać z twórczością uczestników naszych zajęć - dodaje Beata Guzowska, terapeutka zajęciowa z z Domu Dziennego Pobytu "Magda Maria".

- To są różne prace, bo są kwiaty, jest strach na wróble. W ogóle to jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych, że mogą się tu pokazać, mogą zatańczyć, zaśpiewać - podkreśla Jolanta Jabłońska-Góral z DDP "Magda Maria".

Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu potrwają do jutra (08.09). Drugi dzień wydarzenia to m.in. debata w opolskim ratuszu pt. "Różnorodni, a nie dysfunkcyjni" czy konkurs kulinarny o "Złotą patelnię" marszałka i "Złotą chochlę" dyrektora PFRON.

Szczegółową rozpiskę można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce patronaty.
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]
Uczestnicy
Małgorzata Kozak, Arkadiusz Wiśniewski
Katarzyna Grabowska, Beata Guzowska, Jolanta Jabłońska-Góral

Zobacz także

445446447448449450451
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »