To dzięki ich pracy opolanie mogą dotrzeć do pracy, szkoły albo... pojechać na zakupy do hipermarketu. Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu świętuje 70-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano wystawę, która między innymi pokazuje, jak przez ten czas spółka się zmieniła.
Ekspozycję można zobaczyć na placu Kopernika tuż obok przystanku. Przygotowana została przez MZK oraz Archiwum Państwowe. Jak mówi Tadeusz Stadnicki, prezes spółki miejskiej, to wystawa o historii komunikacji w naszym mieście, która jest tworzona przez nas, ale przede wszystkim pasażerów.
- Codziennie ponad 1100 kursów, prawie 20 tysięcy kilometrów i wielu, wielu pasażerów, którym chcemy tę wystawę sukcesywnie również zaprezentować w autobusach, a więc te tablice, te plakaty będą pojawiały się we wszystkich autobusach naszej firmy.
- Bardzo się cieszę, że Archiwum Państwowe po raz kolejny z jednostką miejską może opowiedzieć historię naszego miasta - dodaje Sławomir Marchel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu.
- Archiwum to dokumenty, a dokumenty tworzą ludzie, żeby opowiedzieć o ludziach, mieszkańcach naszego regionu, naszego miasta. Historia mieszkańców naszego miasta to również historia ruchu tego, w jaki sposób się przemieszczamy, docieramy do pracy, do miejsc rozrywki, kultury i o tym jest ta opowieść, o tym, jak transport miejski rozwijał się razem z tkanką naszego miasta.
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że to właśnie dzięki codziennemu zaangażowaniu pracowników MZK od 70 lat opolanie mogą korzystać z transportu publicznego. - Widzę wiele pozytywnych zmian i to jak fajnie ta komunikacja wygląda. Od tego sezonu autobusy przyspieszone, zupełna nowość, powrót linii numer 1, więc bardzo dobre i potrzebne zmiany.
Dodajmy, że wystawę na placu Kopernika można oglądać do 21 września.