Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-18, 13:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

"To sygnał dla innych samorządów, ale także dla resortu". Poseł Galla o finansowaniu lekcji niemieckiego w Opolu

Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
- Decyzja prezydenta Opola będzie miała istotny wpływ na to, co będzie się działo w terenie - tak informację o przystąpieniu stolicy województwa do finansowania od nowego roku szkolnego jednej lekcji języka niemieckiego jako ojczystego, komentuje poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.
Przypomnijmy, decyzją władz centralnych nauczanie niemieckiego jako ojczystego okrojono w zeszłym roku z 3 godzin do jednej, finansowanej przez państwo. - Decyzja prezydenta Opola z pewnością jest również wynikiem woli rodziców z terenów dołączonych do miasta w wyniku powiększenia - mówi Galla.

- To jest taki bardzo pozytywny sygnał, który także pójdzie też wyżej, czyli do ministerstwa. I to będzie taka następna kropla, która będzie w tym dzbanie, który może spowoduje, że jednak pan minister Czarnek i rządzący jeszcze, podejmą decyzję o przywróceniu tych godzin już w formie rozporządzenia.

Jak przekazuje poseł Ryszard Galla, na dziś procedura powrotu do 3 godzin niemieckiego jako ojczystego trwa. Choć, jak uważa, w resorcie edukacji działa jakiś "hamulcowy". Z korespondencji, która właśnie trafiła do posła Mniejszości Niemieckiej wynika, że teraz na przeszkodzie stoi brak zabezpieczonych pieniędzy w budżecie państwa na takie lekcje.

Dodajmy, że Opole jest 19 samorządem w regionie, który będzie opłacał z własnego budżetu jedną lekcję niemieckiego jako ojczystego. Kolejnych 16 finansuje po dwie lekcje, a cztery dopłacają do lekcji w poszczególnych klasach.
Ryszard Galla

Zobacz także

2024-10-17, godz. 18:40, Wiadomości z regionu "Chcemy umilić tę ostatnią drogę". Hospicjum Betania podziękowało darczyńcom i przyjaciołom Od 23 lat pokazują, że hospicjum to też życie, a ostatnia droga nie musi być smutna. Mowa o Hospicjum 'Betania' w Opolu, które dziś (17.10) podczas uroczystej gali nagrodziło wolontariuszy i darczyńców. Nie obyło się także bez… » więcej 2024-10-16, godz. 21:00, Sport i turystyka Więcej żeńskiej siatkówki w Radiu Opole! Radio Opole podpisało umowę o współpracy z klubem Uni Opole. Stosowne dokumenty w Stegu Arenie podpisali Maciej Kochański, prezes Uni Opole i Jacek Kaczor z zarządu Radia Opole. » więcej 2024-10-16, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Integracja, zabawa i na końcu rywalizacja. Za nami Letnie Igrzyska "Bez barier" [ZDJĘCIA] Rzut szyszką do dziupli, czy zarybianie jeziora - to dwie z sześciu konkurencji, z jakimi mierzyło się dziś (16.10) 350 osób z niepełnosprawnościami podczas Letnich Igrzysk 'Bez barier' w Turawie. Zawody rozegrane zostały po raz 21.… » więcej 2024-10-16, godz. 14:45, Kultura i rozrywka Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Spotkanie ze Średniowieczem Strzelanie z łuku, nauka miotania nożem i toporem dla przyszłych rycerzy, a dla białogłów wypiek podpłomyków. To tylko niektóre z atrakcji, jakie dla miłośników historii przygotowało Opolskie Bractwo Rycerskie. W najbliższą… » więcej 2024-10-16, godz. 12:00, Gospodarka Głuchołaskie firmy liczą straty po powodzi. Czy część z nich zmieni lokalizację? Utrata łącznie nawet tysiąca miejsc pracy - to możliwy skutek strat wywołanych przez powódź w gminie Głuchołazy. Straty przedsiębiorców burmistrz Paweł Szymkowicz ocenił na miliard złotych. - Nie wiadomo, ile małych firm podejmie… » więcej
65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »