Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-07, 09:43 Autor: Justyna Maćkowiak/Bogusław Kalisz

"Rośnie świadomość pacjentów na temat nowotworów". Dr Barbara Radecka gościem Radia Opole

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Maciej Marciński]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Maciej Marciński]
- Późne rozpoznanie choroby nowotworowej to wciąż spory problem - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora ds. lecznictwa Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu dr Barbara Radecka.
- W przypadku takich pacjentów leczenie ma charakter paliatywny - dodaje gość Radia Opole.

- Ciągle w przestrzeni publicznej nowotwór, rak ma negatywne skojarzenie. Ludzie wiążą to z wyrokiem na swoje życie, więc u wielu chorych lęk jest dominujący. Świadomość bardzo się zmienia. Polacy badają się coraz częściej, coraz chętniej, są świadomi. Zgłaszają się również na akcje badań profilaktycznych - dodaje.

Naszego gościa zapytaliśmy jakiego rodzaju zmiany na skórze powinny nas niepokoić?

- Jeżeli któraś z tych zmian na skórze zmienia swój kształt, kolor, wielkość, kiedy pojawia się jakiś zaczerwieniony rąbek wokół, kiedy pojawia się drobne, nawet punktowe owrzodzenie niegojące się na tej zmianie, to są zawsze niepokojące objawy - podkreśla.

Dr Barbara Radecka podkreśla, że każda zwłoka w przypadku nowotworów jest niebezpieczna. Dlatego po wykryciu zmian na skórze od razu powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dr Radecka przyznaje jednak, że system nie jest w stanie przyjąć wszystkich chorych.

- Nie będę mówiła, że jesteśmy w stanie pracować 27 godzin na dobę i przyjąć trzykrotnie więcej pacjentów. Godziny pracy są wydłużane, jeżeli jest dłuższa kolejka, ale oczywiście materiał ludzki też jest ograniczony, tych lekarzy nie przybywa w systemie, żeby można było wszystkich przyjąć, więc ta kolejka jest - dodaje.

Dodajmy, że na wizytę u chirurga onkologa w OCO trzeba obecnie czekać około miesiąca.
Barbara Radecka
Barbara Radecka
Barbara Radecka

Zobacz także

2023-11-16, godz. 14:10, Wiadomości z regionu "To święto jednoczy wszystkich". Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich w Opolu Ponad 600 porcji bigosu, tyle samo kurczaka, chleb z trzema rodzajami smalcu i oczywiście mnóstwo słodkości. Tak wyglądać będą tegoroczne Światowe Dni Ubogich w Opolu, które odbędą się w niedziele (19.11). Tegoroczne hasło brzmi… » więcej 2023-11-16, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Opolscy działacze opozycji w PRL uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności Opolska delegatura IPN odznaczyła działaczy opozycji w czasach dyktatury w PRL, a także tych, którzy byli aresztowani i internowani. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 4 osoby, w tym jedną pośmiertnie. Uhonorowania przyznawane… » więcej 2023-11-16, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Stoi przed stacją lokomotywa i... rdzewieje. Co z ciuchcią stojącą na nowym placu dworcowym w Opolu? [INTERWENCJA] Plac przed opolskim dworcem już prawie gotowy, a co z lokomotywą? - pytają słuchacze Radia Opole. Maszyna została przeniesiona na remontowaną część skweru w marcu i jak stanęła, tak stoi. Tymczasem rdza skutecznie uszczupla zieloną… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem o swojej książce „Rubinowa broszka” opowie Andrzej Skibniewski. Publikacja przedstawia historię jego bliskich urodzonych i wychowanych na Kresach, a wysiedlonych z końcem wojny ze Lwowa. » więcej 2023-11-15, godz. 19:00, Kultura i rozrywka 9. Opolski Festiwal Podróżniczy pełen ciekawych gości! Zbliża się 9. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od środy (22.11) w przyszłym tygodniu do soboty (25.11) włącznie zaplanowano liczne prelekcje. » więcej
374375376377378379380
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »