Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 19:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Czuliśmy, że musimy coś zrobić". 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Przez 63 dni heroicznie walczyli o Polskę. Dziś (01.08) stolica regionu upamiętniła poległych podczas Powstania Warszawskiego. Były odznaczenia, salwy honorowe oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem AK w Opolu.
W Opolu żyje trzech uczestników Powstania Warszawskiego. Jednym z nich jest Helena Kramerska. - My to czuliśmy w sercu, wiedzieliśmy, że coś musimy zrobić i ruszyliśmy do walki - mówi.

- To jest bardzo trudne wspomnienie, z resztą okupacja też była bardzo ciężka dla nas. Naprawdę nie mogę wspominać tego dobrze, bo nie było dobrze, ale chcieliśmy walczyć, żeby odzyskać wolność. To był taki zryw po prostu, czuliśmy, że musimy coś zrobić, żeby się wreszcie uwolnić od Niemców.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreślił, że Powstanie Warszawskie było czymś niewyobrażalnym.

- Ci ludzie mieli świadomość tego, że ich walka będzie graniczyła z niemożliwością, bo przecież wiadomo już było, że Stalin zatrzymał ofensywę na linii Wisły. To była sytuacja bardzo trudna, a jednak mimo wszystko ci młodzi ludzie nie mieli chwili zawahania, żeby pójść i nawet ofiarować swoje życie, postawić je na szali walki o wolność.

Senator PiS Jerzy Czerwiński podkreśla, że cały czas musimy pamiętać o 1 sierpnia po to, aby przetrwała i została przekazana następnym pokoleniom.

- Pamiętajmy, że było dwóch agresorów. Byli Niemcy, przeciwko którym walczyliśmy bezpośrednio zbrojnie, ale był też Związek Radziecki, który z Niemcami współpracował, dopiero w drugiej części wojny stał się ich przeciwnikiem. Ta pamięć powinna być po to właśnie pielęgnowana, żeby nie dopuścić w żadnym wypadku do takiego właśnie stanu, w którym Niemcy i Rosja mieliby wspólne interesy nad głowami Polaków.

- Jak myślę o sobie, jako o Polaku, to jestem dumny z tego, ale właśnie poprzez te wielkie czyny, karty historii, tego co zrobiliśmy - dodaje Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Powstanie Warszawskie jest taką kartą i potem to, o czym mówił prezydent Warszawy, że bez tego powstania nie byłoby współczesnej stolicy, nie byłoby tej pięknej stolicy, tej odbudowy, tej wiary, że można. Jak jestem z czegoś dumny, to naprawdę ze stolicy. Z tego, że ją odbudowaliśmy z ruin i z tego, że jest taka, a nie inna.

Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka zauważa, że pamięć o poległych w Powstaniu Warszawskim musi trwać jak najdłużej.

- Biorąc pod uwagę to co dzisiaj się dzieje za naszą wschodnią granicą, to nie wolno nam o tym zapomnieć, dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy, żeby upamiętnić ten dzień. Ryzyko zawsze istnieje, to zagrożenie jest ogromne i dlatego tym bardziej powinniśmy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

- Dużo się mówi o tym zrywie i pod względem historycznym, jak i politycznym, ale do mnie przemawia jedno, że gdyby Antoni Chruściel nie wydał tego rozkazu, to ono i tak wybuchłoby samoistnie - dodaje Janusz Wójcik z gabinetu marszałka województwa opolskiego.

- Atmosfera też była taka, ludzie, młodzież, wiedząc, jak to się potoczyło i jakie były straty, to może byłyby one mniejsze, niż miałoby to taki samoistny wybuch. Musimy pamiętać o wszystkim, o przebiegu, o ofiarach, ale taki był czas.

W Powstaniu Warszawskim zginęło około 16 tysięcy żołnierzy i od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Helena Kramerska
Sławomir Kłosowski
Jerzy Czerwiński
Ryszard Wilczyński
Magdalena Stelnicka
Janusz Wójcik

Zobacz także

2024-12-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Każda piękna i każda może znaleźć właściciela. Przed nami choinkobranie w Dąbrowie Wysoką, gęstą, a może niską, za to niekłującą. Po choinkę prosto z lasu będą mogły wybrać się rodziny z dziećmi w najbliższą sobotę 14 grudnia. Na akcję choinkobrania zaprasza Nadleśnictwo Opole i przekonuje, że w razie… » więcej 2024-12-11, godz. 19:56, Sport i turystyka Admir Pelidija bohaterem Gwardii. Opolanie wygrywają w Puławach Piłkarze ręczni Corotop Gwardii Opole pokonali na wyjeździe Azoty Puławy 29:26 w meczu 15. serii Orlen Superligi. Najwięcej bramek dla opolskiego zespołu - 9 - zdobył obrotowy Admir Pelidija. Było to drugie zwycięstwo nad drużyną… » więcej 2024-12-11, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Nie zapominamy o zabytkach". Znamy program obchodów 800-lecia Białej Biała będzie świętować 800-lecie. Bogaty program przyszłorocznych obchodów przedstawiono podczas konferencji prasowej. Przygotowania do jubileuszu trwały od kilku lat, zmienił się wygląd miasta, wytyczono trasy turystyczne oraz… » więcej 2024-12-11, godz. 17:59, Patronaty - polecamy Koncert Trinity Sounds na finał Unii Kultur Polska-Ukraina już w czwartek w Opolu 5-osobowy zespół Trinity Sounds, który powstał z inicjatywy Tarasa Bakowskiego, jazzowego saksofonisty ukraińskiego pochodzenia, który od wielu lat aktywnie koncertuje w Polsce, wystąpi już w najbliższy czwartek (12.12) w Muzeum Polskiej… » więcej 2024-12-11, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Trwa budowa przeprawy w Krapkowicach. Pojedziemy nią przed świętami? Trwa intensywna budowa tymczasowych mostów przez rzekę Osobłogę w Krapkowicach. Prace prowadzone przy ulicy Kozielskiej, są już na zaawansowanym etapie. Wojsko skonstruowało już tymczasowe mosty, które niebawem zostaną postawione… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »