Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 07:12 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę

Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście kampanii wojskowej na osiedlu Armii Krajowej oddany zostanie hołd poległym.
Jak przebiegać będą uroczystości organizowane przez służby wojewody opolskiego i co zaplanowano, to pytanie kierujemy do naszej reporterki Moniki Matuszkiewicz-Biel.

- Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:45 od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK w Opolu. Następnie o godzinie 17:00 przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewany zostanie hymn państwowy, odczytany apel pamięci, a także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Syreny alarmowe zawyją w godzinę W, czyli godzinę wybuchu zrywu niepodległościowego o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2024-10-08, godz. 19:40, Wiadomości z regionu Najpierw projekt. ZDW chce budować obwodnicę Dobrzenia Wielkiego i Opola-Borek Do samej budowy jeszcze długa droga, ale pierwsze kroki zostały wykonane. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu ogłosił przetarg na wykonanie projektu obwodnicy Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego i Opola-Borek w ciągu drogi wojewódzkiej… » więcej 2024-10-08, godz. 19:29, Kultura i rozrywka Prof. Stanisław S. Nicieja promował 21. tom "Kresowej Atlantydy". Gościem specjalnym był prof. Jan Miodek Prof. Stanisław Sławomir Nicieja zaprezentował czytelnikom 21. tom 'Kresowej Atlantydy'. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Miodek, któremu autor w dowód uznania i przyjaźni zadedykował swoją książkę. Promocja 'Kresowej… » więcej 2024-10-08, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Konferencja naukowa i spotkania w szkołach. Przemoc wobec dzieci jest niedopuszczalna Rozpoczął się 'Miesiąc przeciwdziałania przemocy wobec dzieci'. Również Opole mówi takiemu zjawisku zdecydowane 'Nie'. » więcej 2024-10-08, godz. 16:30, Gospodarka Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych we Wrzoskach. Wpłynęły 4 oferty Cztery firmy zgłosiły się do przetargu na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenach inwestycyjnych w opolskiej dzielnicy Wrzoski. » więcej 2024-10-07, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Znani Ślązacy patronami ulic w Opolu. Spotkanie z dr Moniką Choroś Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło mieszkańców na spotkanie z dr Moniką Choroś z Instytutu Śląskiego w Opolu. Badaczka pochodzenia śląskich nazw miejscowych, autorka wielu publikacji na ten temat, wygłosiła wykład 'Opole - ludzie… » więcej
75767778798081
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »