Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 07:12 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę

Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście kampanii wojskowej na osiedlu Armii Krajowej oddany zostanie hołd poległym.
Jak przebiegać będą uroczystości organizowane przez służby wojewody opolskiego i co zaplanowano, to pytanie kierujemy do naszej reporterki Moniki Matuszkiewicz-Biel.

- Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:45 od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK w Opolu. Następnie o godzinie 17:00 przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewany zostanie hymn państwowy, odczytany apel pamięci, a także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Syreny alarmowe zawyją w godzinę W, czyli godzinę wybuchu zrywu niepodległościowego o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2023-07-07, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Balustrada to nie gloryfikacja. Mieszkaniec Opola ma wątpliwości dotyczące "spadku" po Żelaznym Kanclerzu Prezydent Opola gloryfikuje Otto von Bismarcka - taką skargę skierował do ratusza jeden z mieszkańców miasta. Dowód to... historyczna balustrada naprzeciwko Poczty Głównej przy dworcu PKP, na której niegdyś stał pomnik Żelaznego… » więcej 2023-07-07, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Potrzebna letnia odzież dla kobiet i dzieci. Caritas prosi o pomoc Biuro pomocy Caritas przy ul. Szpitalnej w Opolu prosi o wsparcie w postaci letnich ubrań dla dzieci, młodzieży i kobiet. Do punktu codziennie zgłasza się blisko 30 potrzebujących rodzin ukraińskich uchodźców. » więcej 2023-07-07, godz. 08:00, Gospodarka Ponad pół miliona na ścieżki rowerowe w Opolu. To na razie dokumentacja 550 tysięcy złotych na tzw. dokumentację przyszłościową zabezpieczono w budżecie Opola. To pieniądze nie na drogi, a serię ścieżek rowerowych. » więcej 2023-07-06, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Koniec prac przy budowie wiaduktu na DK 46 w Dąbrowie Choć kierowcy od stycznia mogą jeździć po nowym wiadukcie nad linią PKP w Dąbrowie na DK 46, to dopiero teraz oficjalnie zakończono wszystkie prace remontowe. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przebudowywała odcinek drogi… » więcej 2023-07-06, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Znika zielony most kolejowy nad Odrą. Jego fragmenty staną przy stacji Opole Główne [ZDJĘCIA] Trwa rozbiórka mostu kolejowego nad Odrą w Opolu. Przypomnijmy, to pamiątkowa przeprawa, która powstała w 1927 roku. Rozbiórka mostu jest prowadzona w związku z inwestycją realizowaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na magistrali… » więcej
498499500501502503504
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »