Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-08-01, 07:12 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Opole uczci pamięć walczących 79 lat temu o Warszawę

Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Archiwum - 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Opolszczyzna uczci pamięć uczestników Powstania Warszawskiego. W 79. rocznicę największego wystąpienia ludności przeciwko niemieckiej okupacji w Europie w stolicy regionu zawyją syreny alarmowe, a także przy salwie honorowej w asyście kampanii wojskowej na osiedlu Armii Krajowej oddany zostanie hołd poległym.
Jak przebiegać będą uroczystości organizowane przez służby wojewody opolskiego i co zaplanowano, to pytanie kierujemy do naszej reporterki Moniki Matuszkiewicz-Biel.

- Uroczystości rozpoczną się o godzinie 15:45 od mszy świętej w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK w Opolu. Następnie o godzinie 17:00 przed Pomnikiem Armii Krajowej odśpiewany zostanie hymn państwowy, odczytany apel pamięci, a także złożone kwiaty i zapalone zostaną znicze. Syreny alarmowe zawyją w godzinę W, czyli godzinę wybuchu zrywu niepodległościowego o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami stanęło około 50 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Posłuchaj - relacja Moniki Matuszkiewicz

Zobacz także

2023-09-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Warto byłoby przewietrzyć kanał". Ichtiolog o śnięciu ryb w Kanale Gliwickim Kanał Gliwicki warto byłoby 'przewietrzyć' - mówi Radiu Opole ichtiolog Jakub Roszuk, dyr. biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Otwarcie wrót poszczególnych sekcji kanału zarekomendował zespołowi zarządzania kryzysowe… » więcej 2023-09-14, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Na remont trzeba czekać. Pytamy o mieszkanie przy Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - Jeszcze dziś mieszkanie będzie zabezpieczone - tak na interwencję Radia Opole odpowiada rzecznik ratusza Adam Leszczyński. Chodzi o mieszkanie komunalne przy ul. Buhla w Opolu, gdzie w czerwcu wybuchł pożar. » więcej 2023-09-14, godz. 16:39, Kultura i rozrywka Ostatni weekend września pod znakiem biesiady i Dni Kultury Czeskiej Opole po raz pierwszy zorganizuje Dni Kultury Czeskiej. Wydarzeniu w ostatni weekend września (29.09-01.10) w stolicy regionu towarzyszyć będzie śląska biesiada. Każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą kulturalną i turystyczną… » więcej 2023-09-14, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Wybory 2023. Konfederacja komentuje raport NIK-u w sprawie COVID-19 - Okazuje się, że mieliśmy racje. Ten dokument jasno pokazuje, że decyzje rządu były bezprawne i sprzeczne z konstytucją - tak do raportu NIK w sprawie walki z COVID-19 odniósł się Włodzimierz Skalik, lider opolskiej listy Konfederacji… » więcej 2023-09-14, godz. 14:20, Wiadomości z regionu Wybory 2023. Polska 2050 "zamieszkała" przy Sienkiewicza 14 w Opolu Na miesiąc przed wyborami kandydaci ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, którzy na Opolszczyźnie tworzą listę Trzeciej Drogi, uruchamiają w centrum Opola biuro wyborcze. Będzie ono funkcjonować przy ul. Sienkiewicza 14. » więcej
436437438439440441442
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »