Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-05-17, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Poznać historię miasta. I Piastowski Turniej Terenowy dla opolskich uczniów Pogoda nie zachęcała, ale i tak ruszyli w trasę, aby poznać historię Opola. 21 uczniów z 7 szkół podstawowych bierze udział w I Piastowskim Turnieju Terenowym o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego. Uczestnicy do rozwiązania… » więcej 2023-05-17, godz. 11:29, Wiadomości z regionu Awaria studzienki usunięta. Korki w Opolu powinny się zmniejszyć Kolizje i gigantyczne utrudnienia w ruchu. Ostatnie dwa dni podróżowania po Opolu to wielki test cierpliwości dla kierowców. Powód? Zapadnięta studzienka na Nysy Łużyckiej przy moście na Odrze, która nie wytrzymała natężenia ruchu… » więcej 2023-05-17, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Pełny obraz w jednym miejscu. Powiat opolski chce mieć cyfrową ewidencję dróg Do cyfrowej ewidencji dróg szykuje się powiat opolski. Cel - to budowa bazy tras, ale nie tylko tych zarządzanych przez powiat. » więcej 2023-05-17, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Parking jak sito! Fatalny stan miejsc postojowych przy kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko nowoczesne, ale parking niczym ze słusznie minionego ustroju. Na stan placu postojowego przy kąpielisku Bolko skarżą się słuchacze Radia Opole. To jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście, ale dojazd prywatnym autem… » więcej 2023-05-16, godz. 22:30, Wiadomości z regionu O dziennikarstwie śledczym wczoraj i dziś. Michał Fajbusiewicz spotkał się ze studentami z Opola Michał Fajbusiewicz, autor i były prowadzący 'Magazyn Kryminalny 997' spotkał się ze studentami m.in. administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu. - Dawniej były bardziej liberalne przepisy i dojście… » więcej
560561562563564565566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »