Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-06-01, godz. 12:02, Wiadomości z regionu Pożar w Niwnicy opanowany. Relacja reportera Radia Opole Wprawdzie ogień w miejscu pożaru fabryki mebli w Niwnicy opanowano, ale na miejscu wciąż pracują strażacy. » więcej 2023-06-01, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Opole chce być "Miastem przyjaznym dzieciom" UNICEFU Opole chce być 'Miastem przyjaznym dzieciom'. Tytuł oraz odpowiedni certyfikat przyznaje UNICEF, czyli Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. W naszym kraju w gronie certyfikowanych jest tylko jedno miasto - Gdynia. » więcej 2023-06-01, godz. 10:18, Wiadomości z regionu "Te płyty są toksyczne". Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] - Ten pan nas truje - mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które pomalowane są niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo… » więcej 2023-06-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Teren ma być posprzątany. Wody Polskie "dają czas" WOPR w Turawie [INTERWENCJA] Wody Polskie wydłużyły opolskiemu WOPR-owi czas na usunięcie nielegalnej zabudowy na cyplu Jeziora Dużego w Turawie. Tematem zajmowaliśmy się w paśmie interwencyjnym Radia Opole. » więcej 2023-05-31, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Kolorowo i wesoło. Festyn rodzinny w żłobku nr 4 w Opolu Dmuchańce, występy artystyczne czy zabawy sportowe - to tylko część atrakcji, jakie przygotowano dla rodziców i najmłodszych w żłobku nr 4 w Opolu. Trwa tam festyn rodzinny. Bawią się na nim nie tylko dzieci i ich opiekunowie, ale… » więcej
541542543544545546547
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »