Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-06-18, godz. 14:00, Gospodarka Miał być wiosną, będzie na koniec lata. MZD obiecuje remont wiaduktu na ulicy Reymonta w Opolu Po wielu interwencjach i zgłoszeniach, wiadukt na ulicy Reymonta w Opolu ma być naprawiony. Remont ma się rozpocząć już w wakacje. » więcej 2023-06-18, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Książkowy barter coraz bardziej popularny. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza na bookcrossing Budki bookcrossingowe, spotkania z mieszkańcami i ekspozycja książek na ławkach. W niedzielę (18.06) odbędzie się druga edycja bookcrossingu z radą dzielnicy IX Stare Miasto Opole. » więcej 2023-06-18, godz. 10:32, Wiadomości z regionu "Z tatą można pogadać o... męskich sprawach". Akcja "Przygoda z tatą" w Opolu PNa tydzień przed Dniem Ojca, ponad 400 uczestników stanęło na starcie II edycji akcji 'Przygoda z tatą' w Opolu. Gra miejska wystartowała z placu św. Jana Pawła II i przechodząc przez 10 punktów kontrolnych uczestnicy mają dotrzeć… » więcej 2023-06-18, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Międzynarodowy Dzień Jogi w Opolu. Będzie można wspólnie poćwiczyć Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi w niedzielny(18.06) poranek będzie można wziąć udział we wspólnej praktyce na placu Jana Pawła II w Opolu. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Szkoła Ekam i Fundacja Gringo, która na co dzień… » więcej 2023-06-18, godz. 07:06, Wiadomości z regionu Od pięciu lat żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają mieszkańców naszego regionu Mija pięć lat od utworzenia 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Swoją tradycją nawiązuje ona do powstań śląskich. Z tej okazji mundurowi złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej. Przypomnijmy… » więcej
516517518519520521522
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »