Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-07-06, godz. 09:00, Sport i turystyka Adam Kuszek puka do drzwi zawodowego boksu. OKB Odra Opole kuźnią pięściarskich talentów Opolski Klub Bokserski Odra Opole zaprasza w swoje szeregi. To, że warto trenować tę sztukę walki udowadnia Adam Kuszek, który ma już sporo sukcesów na swoim koncie. » więcej 2023-07-05, godz. 20:34, Wiadomości z regionu Pracowite popołudnie strażaków w całym regionie. Podtopione ulice w Opolu już są przejezdne [ZDJĘCIA, FILM] - Ulice Wojska Polskiego oraz Prószkowska są już przejezdne - informuje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu Mariusz Chałupnik. Przypomnijmy, obie ulice w wyniku gwałtownej ulewy, która przeszła przez Opole zostały mocno podtopione… » więcej 2023-07-05, godz. 14:49, Wiadomości z regionu Burze nad regionem. Zalane przejazdy, duże korki, autobusom wyznaczono objazd [ZDJĘCIA+ FILM] - Szerokim łukiem omijajcie przejazd pod torami na Wojska Polskiego w Opolu - alarmują słuchacze Radia Opole. Po burzy, która około 14.00 przeszła przez Opole jezdnia jest całkowicie zalana. » więcej 2023-07-05, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Nie lekceważ zmian na skórze! NFZ namawia do badań Nie każde znamię to nowotwór, ale zmiany na ciele warto sprawdzać regularnie. Okazją do tego jest m.in. dzisiejsza (05.07) akcja opolskiego oddziału NFZ pod hasłem 'Skóra pod lupą'. Do godziny 15:00 można na miejscu sprawdzić niepokojące… » więcej 2023-07-05, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Wojciech Korfanty zawita do Opola jesienią. Popiersie Ojca Niepodległości stanie przy Piastowskiej Do 14 października na skwerze przed urzędem wojewódzkim, przy muralu Ojcom Niepodległości, stanie popiersie Wojciecha Korfantego. Tak zakłada podpisane dzisiaj (05.07) porozumienie między przedstawicielami służb wojewody oraz szefem… » więcej
500501502503504505506
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »