Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-07-11, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Obwodnica Prudnika: znamy rekomendowany wariant obejścia miasta Do wójta Lubrzy trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Prudnika. Wschodnie obejście tego miasta przebiegać będzie w ciągu drogi krajowej nr 41. Wniosek skierowano do wójta Lubrzy, gdyż przez… » więcej 2023-07-11, godz. 19:00, Sport i turystyka Poznaliśmy plan przygotowań szczypiornistów Gwardii Opole do nowego sezonu Sześć meczów kontrolnych zaplanował sztab szkoleniowy Gwardii Opole w okresie przygotowawczym do nowego sezonu PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych. Pierwsze wspólne zajęcia drużyna odbędzie w poniedziałek, 17 lipca. » więcej 2023-07-11, godz. 12:00, Sport i turystyka Kolejny piłkarz podpisał kontrakt z Odrą Opole Adrian Purzycki jest kolejnym zawodnikiem, który w nadchodzącym sezonie będzie występować w zespole opolskiej Odry. Grający na pozycji defensywnego pomocnika 25-latek podpisał roczny kontrakt z opcją przedłużenia. » więcej 2023-07-11, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Wnętrza likwidowanych kościołów niemieckich posłużą wiernym na Opolszczyźnie Wyposażenie z likwidowanej świątyni w Hof w Niemczech posłuży wiernym parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Opolu. » więcej 2023-07-10, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Obchody w Opolu Wojewoda opolski zaprasza jutro (11.07) na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w 80. rocznicę 'krwawej niedzieli” na Wołyniu. » więcej
492493494495496497498
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »