Radio Opole » Stolica Opole (DAB+) » Informacje z Opola

Informacje z Opola

2023-07-10, 14:26 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

26 lat temu wielka woda wdarła się do Opola. "Dziś nie ma zagrożenia ze strony Odry"

Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Radio Opole podczas powodzi 1997 r [fot. Paweł Stauffer]
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole, powódź 1997 r. © (fot. Źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu)
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
Opole i okolice, powódź 1997 r. [źródło zdjęć: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu]
- Dobrze wykorzystaliśmy czas i pieniądze po powodzi. Opolszczyzna jest o wiele bardziej bezpieczna niż w 1997 roku - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia. W kolejną rocznicę tego tragicznego w skutkach wydarzenia pytamy o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu.
- W tej chwili większym zagrożeniem są tzw. lokalne podtopienia małych rzek i strumyków. Dziś to już nie jest zagrożenie ze strony Odry - dodaje Sławomir Kłosowski. - Bo mamy zbiornik w Raciborzu ten, który jest w stanie przyjąć to spiętrzenie wody i w ten sposób zabezpieczyć województwo opolskie. Ale nie tylko województwo opolskie, bo również województwo dolnośląskie przed spiętrzeniem wody, przed falą powodziową. Nie zapominajmy, że rozbudowywane są poldery, które są w stanie przyjąć wodę jak choćby ostatnio ten kończony z poślizgiem polder Żelazna.

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do stolicy regionu. Woda zalała m.in. dzielnicę Pasiekę, gdzie mieści się siedziba Radia Opole.

Jacek Rudnik, dziś edytor wiadomości, który pracował w redakcji muzycznej przypomina, że kiedy woda dostała się na wyspę podjęto decyzję o przenosinach radia do budynku Poczty Polskiej.

- Było to gorączkowe dość przenoszenie tych wszystkich rzeczy, podtrzymanie ciągłości programu. Właśnie tam, w takim bardzo zaimprowizowanym studiu w jednym z pokoi, które udostępniła nam poczta. Nadawany program układał się w zasadzie sam, bo to były takie gorączkowe, też dramatyczne zdarzało się historie mieszkańców, którzy przychodzili do nas z różnego rodzaju ogłoszeniami np. z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z najbliższymi, z którymi kontakt się urwał z takich powodów, że nie było łączności telefonicznej - mówi.

- Cały okres kilku dni przed powodzią to w zasadzie było radio na emigracji - wspomina dziennikarz Radia Opole Krzysztof Dobrowolski. - O świcie 10 lipca razem z Jurkiem jechaliśmy do Nysy. Do miasta już zalanego wodą i z radia udało nam się dojechać ulicą Piastowską, która już zaczęła tonąć, do skrzyżowania Niemodlińskiej i Wrocławskiej. Widząc co się dzieje skręciliśmy w stronę Zaodrza ulicą Niemodlińską i dojechaliśmy do wiaduktu nad kanałem Ulgi i tam o 5:30 zobaczyliśmy "jezioro". Wiedzieliśmy, że to już jest to.

Przypomnijmy, że w Powodzi Tysiąclecia zginęło 6 mieszkańców Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Jacek Rudnik
Krzysztof Dobrowolski

Zobacz także

2023-09-05, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Opole: jeszcze kawałek Krapkowickiej do przebudowy. Tym razem z myślą o MZK Szykuje się kolejny remont ul. Krapkowickiej w Opolu. Tym razem Miejski Zarząd Dróg w Opolu szuka wykonawcy dokumentacji i prac na fragmencie drogi od strony Folwarku. » więcej 2023-09-04, godz. 20:00, Sport i turystyka Górnik Zabrze zdominował Gwardię Opole. Pewna wygrana "Górników" Gwardia Opole przegrała z Górnikiem Zabrze 19:29 w meczu 2. serii Orlen Superligi. Zawodnicy Bartosza Jureckiego dotrzymywali kroku zabrzanom tylko w pierwszej połowie, którą przegrali 11:13. W drugich 30 minutach mecz zdominowali brązowi… » więcej 2023-09-04, godz. 16:17, Sport i turystyka Gwardia Opole zagra w Zabrzu. Cel: zwycięstwo Szczypiorniści Gwardii Opole po wygranej w pierwszej serii gier Orlen Superligi zagrają o kolejne ligowe punkty. Tym razem ich przeciwnikiem będzie brązowy medalista poprzedniego sezonu, czyli Górnik Zabrze. Dzisiejsze (04.09) wyjazdowe… » więcej 2023-09-04, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Koniec laby, pora do szkoły. 140 tysięcy uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny Po ponad 2 miesiącach odpoczynku i błogiego lenistwa, pora powrócić do nauki. Uczniowie rozpoczynają dziś (04.09) nowy rok szkolny 2023/2024. Przed nimi kolejne 10 miesięcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. » więcej 2023-09-03, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Niespełna dwa tygodnie zostały opolanom na złożenie ciekawych propozycji do Inicjatywy Lokalnej Centrum Dialogu Obywatelskiego czeka na pomysły mieszkańców w ramach Inicjatywy Lokalnej. Wnioski można składać do 15 września. Społecznicy na realizację swoich zadań mogą otrzymać nawet 10 tysięcy złotych. Łączna pula pieniędzy… » więcej
450451452453454455456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »